Wieś Dobieszyn

Dobieszyn
51°37'01"N 21°11'33"E (51.617018, 21.192634)
151 m n. p. m.

Wieś w gminie Stromiec (ok. 370 mieszkańców). Leży na skraju lasów Puszczy Stromieckiej, przy linii kolejowej Warszawa-Radom, i drodze nr 48 Kozienice-Białobrzegi.

Pod koniec XIX w. wieś liczyła 20 domów i 134 mieszkańców. W roku 1915 okupacyjne władze austriackie zezwoliły na założenie szkoły powszechnej. W okresie międzywojennym funkcjonowały tu trzy wiatraki.

W roku 1935 erygowano parafię, wzniesiono drewnianą kaplicę, która jednak uległa zniszczeniu w czasie wojny. Z inicjatywy ks. Kazimierza Kniedziałkowskiego zbudowano w latach 1946-49 drewniany kościół p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Budowniczym kościoła był Józef Nauman wg proj. W. Prokulskiego. Obiekt poświęcono w 1949 r. a dokonał tego bp Jan Kanty Lorek. Kościół jest budowlą bezstylową, konstrukcji ryglowej, z oryginalną wieżą z izbicą. Posiada trzy nawy a w ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus; na jego zasłonie obraz matki Boskiej Niepokalanej.

Stacja kolejowa Dobieszyn była w czasie II wojny światowej miejscem licznych akcji partyzanckich.

W pobliżu zabudowań Nadleśnictwa Dobieszyn rezerwat przyrody „Starodrzew Dobieszyński” chroniący naturalny las sosnowo-dębowy.

Źródło: Piasecki K., Puszcza Stromiecka, Warszawa 1990.

Internet: http://www.ugstromiec.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...