Wieś Brzustów

Brzustów
51°28'36"N 21°34'06"E (51.476723, 21.568486)
167 m n. p. m.

Wieś w gminie Garbatka-Letnisko położona na południe od linii kolejowej Radom – Dęblin o 4 km na zach. od Garbatki.

Wieś powstała w drugiej połowie XIX w. z inicjatywy właściciela dóbr Policzna Malachiasza Boguckiego, w miejscu dawnej osady leśnej Babie Góry. Założono wówczas kilka wiosek m.in. Anielin, Bogucin.

Na początku I wojny światowej (jesienią 1914 roku) puszcza kozienicka stała się widownią długotrwałych walk. W czasie tzw. operacji dęblińskiej w rejonie Laski – Anielin walczyły oddziały Legionów Polskich, dowodzone przez brygadiera Józefa Piłsudskiego. W dniu 22 października II batalion Legionów Polskich dowodzony przez mjr Edwarda Rydza-Śmigłego stoczył w lasach w pobliżu wsi Anielin zacięty i krwawy bój z 3 batalionami rosyjskimi. Natomiast w dniach 22-26 października 1914 roku, oddział 1. pp Legionów działający w składzie 46. austriackiej dywizji obrony krajowej, toczył ciężkie walki z wojskami rosyjskimi pod wsią Laski.

W pobliżu Brzustowa w lesie pochowano poległych legionistów. Cmentarz (a raczej zbiorową mogiłę) urządzono na piaszczystym wzgórzu. Obecnie znajduje się tam krzyż z kamienną tablicą, mogiła otoczona jest drewnianym płotkiem.

W 1933 roku wzniesiono w pobliżu stacji PKP w Żytkowicach pomnik-mauzoleum ku czci poległych legionistów, przenosząc w jedno miejsce szczątki z rozrzuconych po okolicy mogił, głównie ze zbiorowego grobu w Brzustowie.

W Brzustowie w 1851 r. urodził się Jan Chełmiński, polski malarz batalista. Malował głównie sceny wojskowe z czasów wojen napoleońskich, sceny rodzajowe i z polowań.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...