Wieś Jedlnia-Letnisko

Jedlnia
51°25'52"N 21°19'52"E (51.431225, 21.331362)
162 m n. p. m.

Miejscowość gminna powstała w początkach XX w. W latach 70-tych XX w. oddano do użytku zbiornik rekreacyjny na rzece Gzówce, przy którym powstała infrastruktura turystyczna. Zalew ma powierzchnię 40 ha. W okresie wakacyjnym działa przy nim wypożyczalnia sprzętu wodnego.

W Jedlni-Letnisko znajduje się kościół pw. św. Józefa Oblubieńca – jego murowana część powstała w 1906 r., a w latach 1924-27 rozbudowano go w stylu zakopiańskim, wzbogacając o soboty (podcienia). W wyposażeniu m.in. drewniana ambona z baldachimem w formie liści palmowych. Obok świątyni znajduje się oryginalny tzw. kościół letni, a w nim grota Matki Bożej z kaskadą wodną. Na pl. Józefa Piłsudskiego wzniesiono pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej. Poległych w walkach upamiętniają także pomniki na miejscowym cmentarzu. Pochowani na nim są też m.in. Kazimierz Krukowski ps. „Jerzy”, porucznik AK, ks. Władysław Korpikiewicz, pierwszy proboszcz miejscowej parafii i Artur Tabor, znany fotograf przyrody. W lesie po drugiej stronie zalewu zbiorowe mogiły osób pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przy ulicy Płużańskiego znajduje się leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego – znanego dziennikarza radiowego, z którego inicjatywy rokrocznie odbywa się tu „Święto Polskiej Niezapominajki”.

Źródło: Puszcza Kozienicka, Compass, Kraków 2012.

internet: http://jedlnia.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...