Wieś (ok. 1.100 mieszkańców) położona na zachód od Dęblina, po lewej stronie Wisły. Na gruntach nieistniejącej dziś pobliskiej wsi Łęg znajdował się wczesnośredniowieczny gród wchodzący w skład systemu obronnego kontrolującego szlaki handlowe w dolinie Wisły i Wieprza. Został on zniszczony podczas budowy twierdzy w Dęblinie. W XIX w. wieś znalazła się w systemie obronnym twierdzy dęblińskiej – Iwangorodu (nazwę Dęblin zmieniono na cześć Iwana Paskiewicza, komendanta twierdzy). Z tamtego okresu pochodzi budynek kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – jest to przebudowany koszarowiec rosyjski.
W pobliżu stoi nieczynny młyn z tego okresu, a na skrzyżowaniu umieszczono pomnik upamiętniający pobyt marszałka J. Piłsudskiego w dniu 13 sierpnia 1920 r., przed rozpoczęciem ofensywy znad Wieprza.
Okolice wsi chronione są jako obszar specjalnej ochrony „Dolina Środkowej Wisły” Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000.
Za wsią przy drodze do Dęblina symboliczny pomnik – „Kurhan Michała Okurzałego”, bohaterskiego kaprala artylerzysty poległego w sierpniu 1944 r. podczas próby uchwycenia przez Polaków przyczółka na lewym brzegu Wisły.
Przyst. PKP Na linii Dęblin – Radom. Przyst. PKS na linii Kozienice – Dęblin. Sklepy.
Źródło: Karol Piasecki „Radomskie szlaki piesze” Wydawnictwo PTTK „Kraj” 1990.
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zajezierze_%28wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie%29