Wieś Bąkowiec

Bąkowiec
51°30'06"N 21°42'27"E (51.501793, 21.707622)
122 m n. p. m.

Wieś, 17 km na pd. wsch. od Kozienic, leżąca na skraju najdalej na wsch. wysuniętych drzewostanów Puszczy Kozienickiej.

Początkowo nosiła nazwę Wólka Bierdziecka i należała do benedyktynów z Sieciechowa. Po kasacie zakonu stała się własnością rządową, a po 1867 r. jej grunty rozparcelowano pomiędzy włościan. Impulsem do rozwoju wsi była budowa linii kolejowej Dęblin – Zagłębie Dąbrowskie i węzła kolejowego na przedpolu twierdzy Iwangorod.

Na odcinku linii kolejowej Bąkowiec – Nowe Słowiki 12 października 1918 r. Oddział Lotny Polskiej Organizacji Wojskowej przeprowadził udaną akcję (tzw. Eks Bąkowiecki), w czasie której zdobyto przewożone przez austriackich okupantów pieniądze (1,8 mln koron). Podczas hitlerowskiej okupacji Oddział GL im. Dionizego Czachowskiego na trasie Bąkowiec – Garbatka wykoleił 3 niemieckie pociągi.

26 lipca 1945 r. udaną akcję uwolnienia 120 więźniów z transportu pod Bąkowcem przeprowadził oddział Mariana Bernaciaka „Orlika”.

Na wydmie obok przejazdu kolejowego cmentarz wojenny z I wojny światowej.

W okolicy rozległe łąki oraz duże stawy założone w okresie międzywojennym w miejscu dawnego Jez. Bąkowieckiego. Na stawach i w ich okolicy gnieżdżą się liczne gatunki ptaków (m.in.: łabędzie, remizy, podróżniczki, krakwy i płaskonosy). Na brzegu lasu wysokie malownicze wydmy zwane Górami Karierskimi, z których roztacza się piękny widok na dolinę Wisły. W nieczynnych piaskowniach rosną rzadkie rośliny chronione: rosiczka okrągłolistna i widłak torfowy. Pośród stawów, przy drodze Kozienice – Puławy kapliczka słupowa z XVIII w.

St. PKP na linii Dęblin – Radom. Przyst. PKS na linii Kozienice – Dęblin (Puławy). Sklep.

Źródło: Karol Piasecki „Radomskie szlaki piesze” Wydawnictwo PTTK „Kraj” 1990.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%85kowiec_%28wojew%C3%B3dztwo_mazowieckie%29

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...