Góra Altana

Okolice Hucisk
51°10'34"N 20°45'18"E (51.176306, 20.75527)
407 m n. p. m.

Garb Gielniowski jest mezoregionem Polski rozciągającym się na Wyżynie Kieleckiej. Zbudowany z piaskowców białych, iłów szarych oraz utworów polodowcowych zajmuje obszar ok. 515 km2. Najwyższym wzniesieniem Garbu Gielniowskiego, a zarazem woj. mazowieckiego jest Góra Altana – 408 m n.p.m.

Do lasów porastających ten mezoregion należy kompleks szydłowiecko-przysuski, nazywany dawniej Puszczą Rozwadowską. Znajdują się one w zasięgu naturalnego występowania jodły pospolitej, buka zwyczajnego, modrzewia polskiego oraz jaworu. Drogi prowadzące na szczyt Altany biegną w cieniu drzew. Wierzchowina jest płaska i rozległa.

W najwyższym punkcie wzgórza wznosi się stalowa wieża przeciwpożarowa wysokości 34 m. Na pograniczu Mazowsza i Kielecczyzny w bardzo rozległym tutejszym kompleksie leśnym wież jest kilkadziesiąt. Od wiosny do jesieni dyżurują w nich strażnicy, wypatrując zarzewi pożarów. Wieża na Altanie z racji swojej funkcji nie jest formalnie udostępniona. Przy dobrej pogodzie można dostrzec na północy wśród zielonego dywanu drzew Szydłowiec.

Zobacz więcej:

http://www.szydlowiec.pl/phocadownload/publikacje/Przewodnik_turystyczny.pdf

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...