Grąd to las liściasty lub mieszany z przewagą dębów i grabów, ale występują również w nim wiązy, lipy, klony i jesiony. Grądy stanowią około 40% lasów w Polsce i często podlegają ochronie, między innymi w ramach Natury 2000 oraz w specjalnie tworzonych rezerwatach. Do takich należy utworzony w roku 1982 rezerwat „Grądy Osuchowskie” o powierzchni 96,39 hektara na terenie Nadleśnictwa Grójec. Został ustanowiony w celu zachowania zróżnicowanych zbiorowisk grądowych oraz boru bagiennego o charakterze reliktowym.
Rezerwat „Grądy Osuchowskie” znajduje się w najwyższej części Niziny Mazowieckiej, na poziomie ok. 100 m wyższym niż teren, na którym leży Warszawa. Takie położenie rezerwatu sprawia, że panuje w nim klimat podobny do Pogórza Sudeckiego, a roślinność jak zbliżona do spotykanej w Sudetach. Oprócz dębów i grabów występują tu lipy i reliktowe bory bagienne. Największym skarbem rezerwatu jest, niespotykany w grądach, starodrzew sosnowy, ponad stuletni.
Przyjeżdżających tu jesienią grąd powita swoją złoto-czerwoną szatą, a wczesną wiosną będzie zdumiewać pięknie kwitnącymi zawilcami. Warto wiedzieć, że duże białe kwiaty zawilca zamykają się i zwisają na wieczór.
Zwiedzając rezerwat warto nie pominąć wygodnej okazji do odwiedzenia położonych nieopodal (prowadzi tam z rezerwatu znakowany szlak rowerowy) stawów Świętej Anny. Przy większym ze stawów (znajduje się przy nim figura świętej), zasilanym wodą ze źródła, znajduje się plaża - można się też kąpać. Jest to natomiast zabronione w drugim ze stawów, który jest oazą dla ryb i ptactwa.
Źródło: Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 12 października 1982 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody, Monitor Polski 1982 nr 25, poz. 234
Internet: http://www.mszczonow.pl; http://www.krainajeziorki.pl; http://www.grojec.radom.lasy.gov.pl