Warszawa
52°12'54"N 21°02'06"E
(52.215203, 21.035164)
Łazienki Królewskie w Warszawie są jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Europie.
Wśród starego drzewostanu i pełnych uroku zbiorników wodnych zostały postawione pałace, budynki i budowle oraz ważne pomniki. Łazienki emanują spokojem i pięknem, zostawiają w zwiedzającym chęć powrotu w to miejsce z duszą.
Stąd wyruszali na łowy książęta mazowieccy, a później w drugiej połowie XVII w. Stanisław Lubomirski wybudował pawilon, którego nazwa „Łazienki” dała nazwę całemu zespołowi parkowo-pałacowemu.
Architektoniczny, wyrafinowany kształt Łazienek Królewskich zawdzięczamy, podobnie jak pomnik Jana III Sobieskiego, ostatniemu polskiemu królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. W drugiej połowie XVIII w. Łazienki były jego letnią rezydencją. Dzięki temu królowi wzniesiono pałace, w tym ten „Na Wodzie”, amfiteatr, Starą Pomarańczarnię - ujawniając kunszt architektów Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kramsetzera, talent i intuicję ogrodników: Schneidera, Schultza, Schucha.
Łazienki przeszły do nie tylko polskiej historii – mieszkał w nich będący na wygnaniu król Francji Ludwik XVIII. Tutaj też odbywały się słynne obiady czwartkowe, biesiady intelektualne czołowych umysłów Polski. Tutaj, w Koszarach Podchorążych, rozpoczęło się wielkie, listopadowe powstanie.
W Łazienkach jest wiele miejsc magicznych, każdy może znaleźć takie miejsce dla siebie. Pragnącym rozrywek Łazienki zapraszają na spektakle teatralne i koncerty, a także do wyszukanych kawiarni i restauracji.
Źródło: Wojciech Kryński, Marek Kwiatkowski, „Warszawa. Łazienki Królewskie”, Warszawa 2004