Muzeum Wsi Mazowieckiej

Sierpc
52°51'47"N 19°37'53"E (52.863066, 19.631484)
117 m n. p. m.

Na zach. od Sierpca, na terenie dawnej wsi Bojanowo nad Sierpienicą zlokalizowano jedno z największych w Polsce muzeów na wolnym powietrzu, czyli skansen.

W 1971 r. powstało w Sierpcu Muzeum Etnograficzne, zaś w cztery lata później powołano Park Etnograficzny. Te dwie placówki połączono w 1987 r. tworząc Muzeum Wsi Mazowieckiej. Tworzenie skansenu opierało się na założeniach, że zabytkami są nie tylko przenoszone obiekty, ale również układy przestrzenne wraz z ukształtowaniem terenu, drzewostanem itd. Nie zrealizowano wprawdzie szerokich planów stworzenia aż sześciu typów wsi, ale zgodnie z założeniami odtworzono wieś rzędową z dziewięcioma zagrodami włościańskimi z Mazowsza Północno-Zachodniego, zespół karczemny z karczmą z Sochocina, kuźnią z Żuromina i chałupą z Drwał oraz zespół dworski z parkiem krajobrazowym i XVII-wieczną kaplicą z Dębska. W 2007 r. stworzono również zespół kościelny z drewnianą świątynią przeniesiona z Drążdżewa.

Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami, sadami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu kozy, kury kaczki sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Zabudowania uzupełnia mała architektura: studnie, gołębniki, ule, kapliczki, piwniczki. Wnętrza budynków przystosowane są do pełnionych przez nie funkcji i zmieniają się wraz ze zmianami pór roku. Wyposażenie chałup wiejskich oraz wygląd samych zagród wskazuje na zróżnicowanie majątkowe ich właścicieli. Obok mieszkań zamożnych znajdują się chałupy ubogie, wyposażone tylko w najbardziej niezbędne sprzęty.

W 2008 r. powstały nowe obiekty utrzymane w stylu folwarku dworskiego z przełomu XIX i XX w. wzorowane na zabudowie folwarku Bojanowo. Znajduje się w nich zaplecze administracyjno-gospodarcze i edukacyjne muzeum. W nowych salach ekspozycyjnych prezentowane są wystawy rzeźby ludowej, transportu dworskiego oraz wystawy czasowe. Kolejne plany przewidują odtworzenie wsi przydrożnej, gdzie oprócz chałup znajdą się również budynki plebańskie, kuźnia, karczma.

Muzeum Wsi Mazowieckiej ma swoje oddziały w ratuszu sierpeckim (wystawy czasowe) oraz w Bieżuniu, gdzie w dawnym miejskim dworku znajduje się Muzeum Małego Miasta.

Naturalnie ukształtowane terenu, wkomponowanie budynków w środowisko powoduje, że często pojawiają się tu filmowcy. Powstawały tu m.in. „Pan Tadeusz”, „Ogniem i mieczem”, serial „Przeprowadzki”

Źródło: Tadeusz Glinka i inni. Mazowsze Północne. SiT Warszawa 1999.

Internet: http://mwmskansen.pl

http://www.sierpc.com.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Pobierz aplikację
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...