Brudzeń Duży to wieś gminna na Pojezierzu Dobrzyńskim, oddalona od Płocka o 21 km na płn-wsch.
We wsi wzmiankowanej w XIV w. znajduje się dwór szlachecki w stylu klasycystycznym. Jest on przykładem typowej rezydencji szlacheckiej wzniesionej na przełomie XIX i XX w. Właścicielami dworu była rodzina Rościszewskich.
Dwór jest parterowy i ma mieszkalne poddasze. Wejście okala czterokolumnowy portyk, nad którym znajduje się mieszkalne poddasze, zwieńczone trójkątnym szczytem. Dwór znajduje się w parku krajobrazowym z XIX w., którego granice z trzech stron stanowiło naturalne zadrzewienie. Od strony północnej tą granicą była i jest grobla. Park dzielił się na cztery kwatery. W jednej z nich stoi dwór, trzy pozostałe przeznaczone były pod uprawy sadowniczo-warzywne. Na południowy zachód od parku usytuowano zabudowania gospodarcze spichlerz, oborę, wozownię i stodołę. Park obsadzono roślinnością polską. Rośnie tu lipa drobnolistna uznana za pomnik przyrody. Po 1960 r. dwór przekształcono na szkołę. Obecnie mieści się w nim przedszkole. Szkołę podstawową zbudowano z tyłu dworu scalając ją z nim łącznikiem. Mijając szkołę podstawową po lewej dochodzimy do gimnazjum.
Przypuszcza się, że nazwa Brudzeń pochodzi od słowa bród i przeprawy przez rzekę Skrwę w dawnych wiekach.
We wsi Brudzeń Duży ok. 1370/1373 urodził się Paweł Włodkowic syn Włodka (Włodzimierza) z Brudzewa z rodu Dołęgów. Pisarz, humanista, prawnik, rektor Akademii Krakowskiej. Na prośbę króla Władysława Jagiełło bronił polskiej racji stanu w sporze z zakonem krzyżackim. Był jednym z delegatów Polski na sobór w Konstancji (1414-1418). Paweł Włodkowic zmarł albo 9 października 1435 r., albo 5 października 1436 r. Od 2006 r. imię Pawła Włodkowica nosi tutejsze gimnazjum. Upamiętniono tego wielkiego Polaka i krajana stosowną tablicą umieszczoną na kamieniu stojącym przed wejściem głównym do szkoły. W gimnazjum jest kącik poświęcony patronowi z obszerną jego biografią. Można wejść do szkoły w dni jej pracy.
Źródło: Tradycja Mazowsza powiat płocki. Przewodnik subiektywny.
Internet: http://brudzen.pl/strona/atrakcje-gminy?parent=atrakcje-gminy