Kościół p.w. św. Rocha

Lipków
52°16'48"N 20°48'16"E (52.280174, 20.804631)
93 m n. p. m.

Wieś (ok. 860 mieszkańców), leży na wschodnim skraju Puszczy Kampinoskiej, między Izabelinem a Babicami Starymi.

Na terenie parku przy dawnym dworze pełniącym obecnie funkcję plebanii znajduje się zabytkowy, klasycystyczny kościół św. Rocha z 1792 roku. Wzniesiony został z fundacji Jakuba Paschalisa Jakubowicza, właściciela Lipkowa, według projektu Hilarego Szpilowskiego z przeznaczeniem dla pracowników miejscowej persjarni. Jest to świątynia jednonawowa, z jedną niezbyt wysoką więżą. Fasada typowa dla klasycyzmu podzielona pilastrami podtrzymującymi trójkątny tympanon. Nad wejściem zachowana tablica fundacyjna.

We wnętrzu ołtarz główny i dwa boczne, utrzymane również w stylu klasycznym. Strop płaski, dekorowany sztukaterią. Z lewej strony dobudowana niewielka zakrystia.

Po upadku manufaktury i śmierci Jakubowiczów kościół popadł w ruinę tak dalece, że w nawie pozbawionej dachu rosły drzewa. Podniósł go z niej mianowany proboszczem nowo powstałej parafii ks. Wacław Kurowski, który przepracował tu 40 lat. Nie tylko odbudował kościół, ale i dawny dwór, tworząc w nim zbiór pamiątek dotyczących Lipkowa, jego związków z Sienkiewiczem, przyrody Puszczy Kampinoskiej i jej historii. Chętnie przyjmował gości demonstrując im swoje zbiory. Parafianie i turyści zapamiętali go jak z nieodłącznym pieskiem o imieniu „Tobi” wędruje z plebani do świątyni. Jako, że to patronem jest św. Roch – piesek mógł wejść z księdzem do wnętrza, gdzie spokojnie leżąc przy ołtarzu czekał, aż ksiądz spełni swe obowiązki i razem wracali na plebanię.

Ksiądz Kurowski spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Obecnie kościół znów przeżywa trudne chwile. Wobec zagrożenia budowlanego msze odbywają się we wzniesionej w parku prowizorycznej kaplicy z blachy falistej.

Przy wejściu na cmentarz znajduje się XIX-wieczny nagrobek Józefa i Ludwiki Jakubowiczów, nieco dalej figura św. Józefa i drewniana kaplica-altana z figurą Matki Bożej.

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002

Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lipków

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...