Rezerwat znajduje się na płn.-zach. krańcu Lasu Nadarzyńskiego, przy zwartej zabudowie miasta Podkowy Leśnej (ul. Krasińskiego, Młochowska). Leży w granicach administracyjnych miasta.
Las Nadarzyński nazywany jest również Lasem Młochowskim ze względu na dawny ośrodek dóbr w Młochowie, do którego ten obszar należał. Nie należy jednak mylić go z właściwym Lasem Młochowskim leżącym na południe od wsi Młochów.
Rezerwat został utworzony z inicjatywy lokalnego działacza ochrony przyrody Witolda Tyrakowskiego 21 lipca 1977 r., na pow. 24,7 ha. Celem ochrony jest zachowanie grądu wysokiego o charakterze naturalnym. Drzewostan dębowo-sosnowy dorasta wieku 160-180 lat i należy do najpiękniejszych na Mazowszu. Licznie występujące dziuple stwarzają warunki do gniazdowania ptaków. Występują tu m.in. różne gatunki dzięciołów, kukułki, drozdy, sójki, dudki, kowaliki, gile, zięby. Spośród ssaków spotkać można sarny, lisy, zające, wiewiórki, nietoperze. W runie występują rośliny chronione charakterystyczne dla świetlistej dąbrowy: miodunka wąskolistna, konwalia majowa, pięciornik biały, janowiec barwierski.
W 2013 r. zrealizowano na terenie rezerwatu działania ochronne polegające na usuwaniu czeremchy amerykańskiej – gatunku inwazyjnego, obcego tutejszej przyrodzie oraz poprawie struktury przestrzennej drzewostanu. Duży udział czeremchy amerykańskiej w podszyciu i podroście zakłóca naturalne procesy regeneracyjne grądów, dlatego działania mają być kontynuowane w kolejnych latach.
Patronem rezerwatu jest botanik i pedagog Bolesław Hryniewiecki (1875-1963), profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Ogrodu Botanicznego. Był jednym z założycieli Ligi Ochrony Przyrody, gorącym propagatorem idei ochrony przyrody w Polsce.
Przez teren rezerwatu przebiega czerwony szlak Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej.
Źródło: Krzysztof Bąkała. Powiat grodziski. Przewodnik subiektywny. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, 2012.
Internet: http://www.podkowalesna.pl/
http://www.chojnow.warszawa.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.VLT0QmO9QR8