Plac Celebry Papieskiej

Płock

W dniu 7 czerwca 1991 r. papież Jan Paweł II sprawował w Płocku mszę świętą. Na miejsce celebry wybrano tereny w trójkącie między obecnym ulicami: Łukasiewicza, 7 czerwca 1991 i Batalionów Chłopskich. Dziś na tym terenie jest plac Celebry Papieskiej, stoi Orlen Arena i jest Skatepark. Blisko znajduje się stadion Wisły Płock, z daleka widoczne są kominy Petrochemii Płockiej.

Największy stadion w Płocku należący do Klubu Sportowego „Wisła” nosi imię Kazimierza Górskiego. Otwarto go w maju 1973 roku. Ma niespełna 11 tysięcy miejsc siedzących i jedną krytą trybunę. Przy stadionie boiska treningowe i inne obiekty sportowe.

Na tym stadionie wylądował 7 czerwca 1991 roku śmigłowiec Bell wiozący na pokładzie Ojca Świętego. Przyleciał prosto z Włocławka, około godziny 15.40.

Plac leżący po drugiej stronie ulicy 7 czerwca 1991 r. został przygotowany na przyjęcie kilkuset tysięcy ludzi: wygrodzono barierkami sektory, drogi dojścia i oczywiście zbudowano ołtarz. Wzniosła go „Petrobudowa” według planów ks. kan. Andrzeja Kondrackiego – proboszcza z pobliskiej Soczewki. Konstrukcja metalowo-drewniana miała 43 m szerokości i ponad 20 m wysokości. Tron papieski umieszczono na wysokości 7 m nad ziemią. W centralnej części ołtarza znajdował się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego, z którego promienie spływały aż na poziom celebry. Dziś w miejscu ołtarza znajduje się pomnik św. Jana Pawła II w formie kamiennego niewysokiego obelisku o czworokątnej podstawie. Na jasnym granicie oprócz stosownych napisów pojawia się twarz Ojca Świętego. W pobliżu kilka kamiennych postumentów z fotografiami z mszy papieskiej.

Dominującym obiektem na placu jest obecnie hala widowiskowo-sportowa „Orlen Arena” wzniesiona w 2010 r., mogąca pomieścić 5.500 widzów. Obiekt został rozplanowany na bazie koła o średnicy 92 m, mieści parkiet o wymiarach 50×30 m, ma wysokość maks. 25 m. Na co dzień rozgrywają tu swoje mecze piłkarze ręczni klubu „Wisła” Płock.

Tereny te położone są w bezpośredniej bliskości parafii św. Jadwigi Królowej, którą odwiedził papież Jan Paweł II 7 czerwca 1991 r.

Źródło: Stanisław Łuć. Przewodnik po Mazowszu śladami Jana Pawła II. Warszawa 2011

Internet: http://www.orlenarena.plock.eu