Zespół parkowo-dworski

Miszewo Murowane
52°29'14"N 19°55'34"E (52.487455, 19.926223)
105 m n. p. m.

Miszewo Murowane wzmiankowane już w 1239 r., a następnie w 1439 r. jako Miszewo Wszystkich Świętych. Stąd wywodzi się rodzina Miszewskich właścicieli tego terenu od XV do XVII w. Następni właściciele to Grabscy, Rościszewscy i Lasoccy. W XIX w. w Miszewie produkowano sukno grube, w ogrodzie folwarcznym stała znana pasieka a dzieci chodziły do wiejskiej szkoły początkowej. Ale to nie cała historia Miszewa. Zbadano w 1957 r. kopiec znajdujący się 300 m na północny zachód od kościoła i odkryto wczesnośredniowieczne grodzisko. Otaczała je fosa, głęboka na ok. 1 m. Grodzisko jest dobrze zachowane. Nie znaleziono w nim materiałów zabytkowych. Wcześniej po wojnie w Miszewie odkryto cmentarzysko grobów kloszowych i skrzynkowych.

Dwór w Miszewie pochodzi z lat dwudziestych XX w. Wybudowano go dla Tadeusza Lasockiego. Dwór jest zbudowany na planie prostokąta, murowany, otynkowany, parterowy. Dwór ma mieszkalne poddasze. Środkowa część dworu piętrowa. Od frontu portyk z dwiema kolumnami po każdej stronie. Podtrzymują one trójkątny szczyt. Na parterze ganek, na piętrze loggia. Od strony ogrodu dwa skrajne ryzality. Dwór przykryty jest dachem dwuspadowym. Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. Obok dworu stoją murowane budynki gospodarcze : czworak z początku XX w., obora z końca XIX w. i spichlerz z 2 połowy XIX w. We wsi drewniane domy z końca XIX w.

Dwór stoi w parku dworskim geometryczno-krajobrazowym z 1750 r., przekomponowanym w XIX w.

Nazwa Miszewo (wcześniej Mniszewo, Myschewo) wywodzi się od imienia Misz, Michał, Mirosław lub Mikołaj.

Źródło: Tradycja Mazowsza powiat płocki. Przewodnik subiektywny.

Internet: http://www.dps-nadjarem.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...