Zespół parkowo-dworski

Koszelew
52°23'49"N 19°41'30"E (52.397057, 19.691807)
102 m n. p. m.

Wieś Koszelew (ok. 500 mieszkańców) znajduje się o 3 km na zach. od Gąbina. Znajduje się tu zespół parkowo-dworski: dwór murowany z 1 połowy XIX w. przebudowany w XX w., drugi, większy dwór z początku XX w., stajnia murowana neogotycka z połowy XIX w., spichlerz z końca XIX w. i zabytkowy park krajobrazowy z 1 połowy XIX w. W parku olbrzymi grab o obwodzie ok. 440 cm.

Dwór murowany z 1 połowy XIX w. został ulepiony z gliny i był rzadkim przykładem takiego budownictwa na Mazowszu. Z lewej strony stajnia neogotycka zbudowana z czerwonej cegły, obecnie funkcjonująca jako kaplica katolicka. Dziś w zespole parkowo-dworskim w Koszelewie znajduje się Dom Opieki Społecznej.

W Koszelewie urodził się Leopold Sumiński (1798-1862) humanista, pedagog, nauczyciel języków starożytnych, rektor Szkoły Wydziałowej w Warszawie, członek Rady Wychowania Publicznego Królestwa Polskiego. Autor słownika łacińsko-polskiego, podręcznika dla szkół elementarnych i rozpraw filozoficznych. Wydawca w 1837 r. bajek Ezopa w języku łacińskim.

We wsi Kunki oddalonej od Koszelewa do 2 km na zachód w dniu 15 maja 1863 r. stoczona została potyczka oddziału powstańczego z wojskiem carskim. Poległ w niej dowódca powstańców z ziemi gostynińskiej Józef Łakiński.

Źródło: Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka. Przewodnik turystyczny.

Internet: http://www.mlodzirazem.pl/files/my_dla_regionu/bergerowa_4/35.pdf

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...