Cmentarz Komunalny Północny znajduje się w płn.-zach. części Warszawy w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej.
Wytyczono go w latach 60. XX w. na potrzeby Warszawy, na terenie Młocin i częściowo na gruntach wsi Wólka Węglowa – z tego powodu nazywany bywa „Cmentarzem na Wólce”. Zaprojektowany został przez zespół Biura Projektów Budownictwa Komunalnego „Stolica”. pod kierownictwem architekta krajobrazu prof. Longina Majdeckiego. Powstał na planie nieregularnego wieloboku przy ul. Wóycickiego; kilka razy powiększany dziś zajmuje obszar 143 ha pomiędzy ul. Wóycickiego, Wólczyńską i Estrady, od płn. graniczy z Lasem Młocińskim. Cmentarz podzielono na ok. 800 kwater grzebalnych, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów ozdobnych, wybudowano ponad 200 km dróg i alejek, parkingi i drogi dojazdowe, wzniesiono kancelarię i dom pogrzebowy z dwiema salami ceremonialnymi, dwiema kameralnymi salami pożegnań oraz przechowalnią zwłok. Od 1997 r. działa także spopielarnia zwłok. W związku z następującą w ostatnich latach ewolucją obrządków pogrzebowych, na cmentarzu przygotowano kolumbaria dla pochówków urn z prochami, katakumby, a nawet zielone tereny do rozsypywania prochów zmarłych.
Pochowano tu m.in.: aktorów – Stefanię Górską, Jana Himilsbacha, Jerzego Karaszkiewicza, Józefa Nowaka, poetę Edwarda Stachurę, trenera Huberta Wagnera, dziennikarza Jerzego Wunderlicha. Są też zbiorowe mogiły: ofiar katastrof lotniczych na Okęciu i w Lesie Kabackim oraz przeniesionych tu żołnierzy niemieckich.
Cmentarz znajduje się na terenie rzymskokatolickiej parafii św. Ignacego Loyoli. Świątynia tej parafii jest usytuowana bezpośrednio przy bramie cmentarza i jest często wykorzystywana do pogrzebów katolickich.
Źródło: Karol Mórawski. Warszawskie cmentarze. Przewodnik historyczny. PTTK „Kraj”, Warszawa 1991
Internet: http://www.cmentarzekomunalne.com.pl/cmentarz-polnocny/cmentarz-polnocny-informacje/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Komunalny_Północny_w_Warszawie