Kościół p.w. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych

Warszawa
52°16'16"N 20°55'41"E (52.271213, 20.928288)
105 m n. p. m.

Chomiczówka jest jednym młodszych osiedli Warszawy w południowej części dzielnicy Bielany.

Osiedle powstało na terenie dawnej posiadłości rodziny Chomiczów. W 1909 r. teren majątku Wawrzyszew został rozparcelowany, znaczną jego część zakupili bracia Jan i Józef Chomiczowie, którzy założyli tu gospodarstwo ogrodniczo-nasienne. Od 1920 zaczęli sprzedawać działki budowlane – pozostałością są domki jednorodzinne z ogródkami na terenie osiedla. W 1951 r. Chomiczówkę włączono w obszar Warszawy. W 1974 Chomiczów wywłaszczono i zaczęła się realizacja wielkiego osiedla.

Zaprojektowane przez zespół architektów: Halina Drewiczewska, Danuta Małkowska, Jan Szmidt, przewidziane było na ok. 22 tys. mieszkańców. Objęło obszar 97 ha, na których zaplanowano poza wielkimi 10- i 15-piętrowymi blokami również szkoły, przedszkola, pawilony handlowo-usługowe.

Jedyną świątynią w okolicy był mały zabytkowy kościółek św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie, stąd wiosną 1982 roku Kuria Metropolitalna Warszawska wyznaczyła ks. Jana Huryna na organizatora powstającej parafii na Chomiczówce. Pierwszą mszę świętą przyszły proboszcz odprawił na pustym jeszcze placu 12 września 1982 roku. W trzy tygodnie później, 2 października biskup Jerzy Modzelewski, przewodniczący Rady Budowy Kościołów Archidiecezji Warszawskiej poświęcił krzyż i plac pod przyszłą budowę. W ciągu niespełna trzech miesięcy została zbudowana murowana kaplica przy ul. Josepha Conrada. Dnia 24 grudnia 1982 r. przybył ks. Prymas Józef Glemp, aby poświęcić kaplicę i odprawić uroczystą pasterkę.

Uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego, odbyła się 23 maja 1985 roku. Już wcześniej jednak, w październiku 1984 roku, została zakończona budowa dolnego kościoła.

Wraz z pracami przy wznoszeniu świątyni rozpoczęto w kwietniu 1985 roku budowę plebanii z domem parafialnym, zaś już pod koniec listopada 1985 roku zakończono budowę ostatniego piętra budynku.

Postępujące prace przy budowie kościoła Prymas Polski kard. Józef Glemp nagrodził dekretem z dnia 1 marca 1988 r., którym erygował parafię Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie na Chomiczówce. Konsekracji kościoła dokonał osobiście Prymas Glemp 7 czerwca 2003 r.

Kościół jest budowlą nowoczesną, dwupoziomową z wysokim, łamanym dachem zwieńczonym latarnią z krzyżem. Wnętrza dekorowane są przez ormiańskiego artystę Zhorę Golstyana. W głównych oknach znajdują się witraże autorstwa Andrzeja Sroki: w jednym przedstawiające rośliny chronione, w drugim odznaki oddziałów powstańczych i innych jednostek Wojska Polskiego.

Po prawej stronie górnego kościoła znajduje się wydzielona kaplica poświęcona wybitnym członkom Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na czele z Ojcem Świętym Janem Pawłem II – patronem kaplicy a zarazem Członkiem Honorowym Towarzystwa. W oknach kaplicy znajdują się witraże przedstawiające odznaki turystyczne PTTK, na ścianach natomiast są tablice memoratywne zasłużonych turystów i krajoznawców z całej Polski. W centralnej części umieszczono obraz św. Jana Pawła II na tle gór, obok, od 2012 r. znajdują się jego relikwie.

Źródło: Informator Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Warszawa

Internet: http://www.wspomozycielka.waw.pl/about/subpage2/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...