Zespół dworski

Prace Duże
51°58'24"N 20°55'05"E (51.973533, 20.918079)
125 m n. p. m.

Wieś leżąca w dolinie rzeki Tarczynki, o 4 km na wsch. od Tarczyna.

Zespół dworski znajdujący się w dolinie Tarczynki powstał w 2 poł. XIX w.

Obecny murowany z cegły dwór o cechach neobaroku i neoklasycyzmu został zbudowany przed 1930 r. dla Apolinarego Budnego. Jest to budowla dwutraktowa, (z sienią i salonem na osi), wzniesiona na planie prostokąta, z mieszkalnym poddaszem, o dachu czterospadowym pokryta gontem. Uwagę zwraca dwukolumnowy wgłębny portyk i jakby zawieszona nad nim wystawka o falistych barokowych liniach. Od strony ogrodu przedstawia się podobnie, z tą różnicą, że wystawka jest szersza i poprzedzona jest tarasem. W szczycie widnieje Jastrzębiec – herb Budnych.

Po typowych dla takich obiektów losach powojennych, do lat 90-tych XX w. pozostawała w ruinie. Obecnie budowla została pieczołowicie odnowiona przez prywatnego właściciela.

Do dworu prowadzi brukowany podjazd przez pozostałości parku krajobrazowego z XIX w. z okazami starodrzewu (świerki, buki).

Źródło: Piotr Libicki „Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu”

Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2009

Internet: http://polskiezabytki.pl/m/obiekt/3589/Prace_Duze/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...