Rezerwat „Młochowski Grąd”

Okolice Młochowa
52°01'23"N 20°46'20"E (52.023235, 20.772273)
150 m n. p. m.

Rezerwat znajduje się na terenie gminy Nadarzyn, w środkowej części Lasu Młochowskiego, przy drodze leśnej z Krakowian do Siestrzeni.

Utworzono go w 1983 r. na pow. 23,73 ha. Celem ochrony jest zachowanie fragmentów naturalnych zbiorowisk leśnych z zespołami grądu wysokiego i boru mieszanego kontynentalnego. Ma on wysokie walory przyrodnicze. Występujące tu drzewostany dębowo-sosnowe i dębowe liczą sobie do 180 lat. W dolnym piętrze występuje grab i dąb, natomiast w poszyciu dominuje kruszyna. Występujące w rezerwacie dąbrowy należą do najstarszych na Mazowszu.

Dzięki dużej ilości starych, często dziuplastych drzew rezerwat jest miejscem lęgowym licznych gatunków ptaków.

W 2003 r. została tu wprowadzona grupa danieli (do zamkniętej zagrody), która zaaklimatyzowała się i wzbogaciła faunę lasu. Poza nimi występują tu dziki, sarny, lisy.

W odległości ok. 300 m od płd.-wsch. krańca rezerwatu znajduje się grupowy pomnik przyrody: ok. 50 dwustuletnich modrzewi polskich osiągających wysokość 40 m.

Skrajem rezerwatu przebiega zielony szlak turystyczny oraz ścieżka edukacyjno ekologiczna „Leśna Ostoja”, która ma początek i koniec przy gajówce Krakowiany.

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Młochowski_Grąd

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...