Rezerwat „Młochowski Łęg”

Okolice Młochowa
52°01'17"N 20°46'28"E (52.021621, 20.774694)
143 m n. p. m.

Rezerwat znajduje się na terenie gminy Nadarzyn, w południowej części Lasu Młochowskiego, przy drodze leśnej z Krakowian do Żelechowa.

Utworzono go w 1984 r. w dolinie górnego biegu rzeki Utraty, na obszarze 12,03 ha. Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie charakterystycznego niegdyś dla dolin małych rzek zbiorowiska lasów łęgowych (zwanych łęgami przystrumiennymi) oraz przyległych do doliny lasów grądowych. Dolinę rzeki Utraty porasta drzewostan olszowy, ze sporadycznie występującym jesionem i świerkiem. W warstwie podszytu występuje: czeremcha, porzeczka czarna i czerwona, trzmielina europejska, jarząb, bez czarny i kruszyna. Rzeka na terenie rezerwatu ma ok. 1,2 – 1,8 m szerokości.

Rezerwat przylega do interesującego ze względów ekologicznych stawu na rzece Utracie, w którym występuje bogata flora i fauna. Ciekawostką jest wpuszczenie do rezerwatu w 2002 roku rodziny bobrów składającej się z siedmiu osobników.

Przez teren rezerwatu przechodzi zielony szlak turystyczny Radziejowice – Młochów.

Internet: http://rozalin.net.pl/sciezka-edu-ekol

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...