Uzdrowisko

Konstancin
52°05'02"N 21°07'10"E (52.083935, 21.119457)
93 m n. p. m.

Współczesny Konstancin to popularne i cenione uzdrowisko – jedyne uzdrowisko na Mazowszu.

Pierwsze pensjonaty-sanatoria powstały jeszcze przed pierwszą wojną światową. Leczenie opierało się na miejscowym klimacie i spokoju lasów konstancińskich.

W 1965 r. odkryto w Konstancinie złoża leczniczej solanki. Pochodzi z głębokości 1.600 m, ma temperaturę ok. 29°C i stężenie 7,5%. W 1974 r. rozpoczęto wznoszenie tężni, po czterech latach oddano ją do użytku. Jej działanie polega na rozbijaniu spadających z wysokości kropel solanki na drobnych gałązkach tarniny, co powoduje odparowywanie i tworzenie się w okolicach konstrukcji swoistego mikroklimatu korzystnie oddziałującego na system oddechowy i nerwowy człowieka. Mikroelementy wchłaniane są przez błonę śluzową i skórę uzupełniając ich niedobór w organizmie.

Tężnia otoczona jest Parkiem Zdrojowym położonym nad brzegiem Jeziorki. W parku znajduje się amfiteatr, trasy spacerowe. Kiedyś aż tu docierała kolejka wąskotorowa z Warszawy.

Obecnie znajdują się tutaj liczne sanatoria i szpitale, powstające od lat 60-tych XX w. m.in. Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej i Szpital Rehabilitacji Neurologicznej oraz światowej sławy Stołeczne Centrum Rehabilitacji Narządów Ruchu „Stocer”.

Internet: http://www.uzdrowisko-konstancin.pl/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Uzdrowisko_Konstancin-Zdr%C3%B3j

http://www.e-kurort.pl/uzdrowiska/uzdrowisko_konstancin_jeziorna.htm

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...