Kościół p.w. św. Zygmunta

Słomczyn
52°03'32"N 21°09'38"E (52.059099, 21.160703)
110 m n. p. m.

Wieś leżąca na wsch. od szosy nr 724 Warszawa-Góra Kalwaria.

Murowany, barokowy kościół parafialny pw. św. Zygmunta, wzniesiony w latach 1719-25, a w 1737 r. konsekrowany przez biskupa poznańskiego Stanisława Hozjusza. Na początku XX w. staraniem proboszcza ks. Stanisława Tymienieckiego, później biskupa łódzkiego, dobudowane zostały dwie boczne nawy.

Wnętrze jest bardziej interesujące od wyglądu zewnętrznego. Z II ćw. XVIII w. pochodzi barokowy ołtarz główny, zrobiony z drewna, ale złocony. Przedstawia scenę śmierci Pana Jezusa na Krzyżu. W ołtarzu bocznym wisi obraz olejny św. Rocha autorstwa Wojciecha Gersona, ufundowany w 1889 r. przez Walentego i Agnieszkę Żychów ze wsi Kole. Uwagę zwracają barokowe obrazy z XVIII w.: śmierć św. Franciszka Ksawerego, św. Jan Nepomucen. Zrealizowany na desce obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z I poł. XVIII w. przyozdobiono srebrną sukienką, a szereg wotów zaświadcza o kulcie, jakim jest on do dziś otoczony. Na filarach znajdują się liczne epitafia zmarłych w XIX w. okolicznych ziemian.

Najstarsze obrazy pochodzą z II poł. XVII w. Ufundowała je rodzina Potulickich i wedle tradycji pochodzą z nieistniejącego już kościoła w Cieciszewie. Jeden przedstawia św. Stanisława Szczepanowskiego z Piotrowinem, drugi – św. Wojciecha. Ze świątyni tej na pewno pochodzi dwukolorowa kamienna posadzka, a prawdopodobnie również XVIII-wieczna barokowa chrzcielnica z czarnego marmuru, wyposażona w mosiężną pokrywę.

Obok kościoła znajduje się wolnostojąca dzwonnica z 1902 r.; obecnie wisi na niej tylko jeden, ważący 700 kg dzwon „Zygmunt”. Ma bardzo piękny ton i słychać go w promieniu kilku kilometrów. Wokół świątyni otoczony murem cmentarz kościelny. Na nim wiele zabytkowych drzew. M.in. imponujące lipy drobnolistne o obwodach 230-500 cm i wysokości do 25 m, posadzone zapewne ok. 1725 r.; szczególnie okazałe jest drzewo przy wejściu na teren kościelny.

Po południowej stronie kościoła budynek XIX-wiecznej plebanii.

Źródło: Lechosław Herz „Chojnowski Park Krajobrazowy” Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Zarząd Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego 2007.

Internet: http://www.swzygmunt.knc.pl/o_parafii/historia.htm

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/3367,slomczyn-kosciol-sw--zygmunta.html

http://www.nmfmk.pl/gazeta/194,kosciol-parafialny-sw-zygmunta-w-slomczynie.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...