Stado Ogierów

Łąck
52°28'09"N 19°36'43"E (52.469361, 19.612118)
87 m n. p. m.

Na mocy decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Stado Ogierów w Łącku powstało w 1923 r. jako jedno z pierwszych w kraju. Utworzone zostało przez Fryderyka Jurewicza dyrektora Zarządu Stadnin Państwowych i inż. Jana Grabowskiego generalnego inspektora. Była to przed wojną największa hodowla ogierów w Polsce. Liczyła wówczas 200 koni angloarabskich i angielskich.

Dla koni zbudowano w latach dwudziestych XX w. według projektu inż. Józefa Główczewskiego z Płocka cztery stajnie, ujeżdżalnię, wozownię. Obecnie w wozowni jest małe muzeum starych powozów, dostępne do zwiedzania.

Przed wojną w latach 1938-39 pałac w Łącku był letnią rezydencją marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W dniu 7-8 września 1939 r. pałac był kwaterą generała Władysława Andersa dowódcy, stacjonującej w Łącku, Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii.

Po wojnie Stado Ogierów w Łącku stało się placówką wspomagającą polskiej hodowli koni najwyższej wartości. W 2003 r. stado liczyło 385 ogierów pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, śląskiej, polskiej zimnokrwistej. Obecnie stadnina prowadzi pensjonat dla koni i dzierżawi ogiery. Przy stadninie działa Centrum Rozrodu Koni. Sztuczna inseminacja koni jest jedną z głównych metod rozrodu koni w świecie. Chroni przed chorobami zakaźnymi, daje dostęp do materiału rozrodczego najwybitniejszych ogierów.

Stadnina organizuje kuligi, przejażdżki konne, naukę jazdy konnej, wczasy w siodle, biegi myśliwskie, ogniska. Prowadzone są też zajęcia z hipoterapii. Dzieci mogą pojeździć na kucykach. Na terenie stadniny znajduje się rozległy hipodrom. Odbywają się na nim zawody jeździeckie takie jak: ujeżdżanie koni, skoki przez przeszkody, wszechstronny konkurs konia wierzchowego (WKKW), woltyżerka, powożenie zaprzęgami konnymi. W Łącku odbywają się też międzynarodowe aukcje koni co świadczy o wysokim poziomie hodowli koni różnych ras.

„Biały Dworek” nad Jeziorem Łąckim Dużym stanowi bazę noclegowo-hotelową Stadniny.

 

Źródło: Piesze znakowane szlaki turystyczne okolic Płocka. Przewodnik turystyczny.

Internet:  http://www.gminalack.pl/?p=28&pk=52

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...