Zameczek neogotycki

Nowy Duninów

Wzniesiony został w stylu neogotyckim z czerwonej cegły w latach 1835-40. Nigdy nie został ukończony. Ma kształt nieregularny. Zameczek ma dwie kondygnacje i poddasze ze zwieńczeniem schodkowym. Zbudowany został na planie litery T. Przylega do niego czteropiętrowa, kolista wieża. Drzwi i okna zameczku są ostrołukowe. Wieżę zdobią pseudo machikuły. Zameczek otoczony stawami jest częścią zespołu pałacowo-parkowego. Pierwotnie pomieszczenie na piętrze było kaplicą ewangelicko-augsburską. Po II wojnie światowej zameczek miał różnych właścicieli. Obecnie należy do właściciela prywatnego. W 1959 r. wpisany został do rejestru zabytków.

Machikuł to w średniowiecznych budowlach obronnych wysunięty ganek z otworami w podłodze, przez które miotano pociski i zapalone pakuły.

Źródło: Tradycja Mazowsza powiat płocki. Przewodnik subiektywny.

Internet: http://nowyduninow.info.pl/?page_id=235