Rezerwat „Puszcza u źródeł Radomki”

Okolice Drutarni
51°19'48"N 20°33'23"E (51.330128, 20.55647)
296 m n. p. m.

„Puszcza u źródeł Radomki” jest to rezerwat leśny o pow. 73,48 ha na terenie Nadleśnictwa Przysucha. Został utworzony 11.10.1978 r. w Lasach Przysuskich, zwanych dawniej Puszczą Rozwadowską, w centralnej części Garbu Gielniowskiego. Powstał w celu zachowania wielogatunkowych drzewostanów z udziałem jodły i buka rosnących u źródeł rzeki Radomki. Przeważającą część powierzchni rezerwatu zajmuje zbliżony do naturalnego las o gęstym podszycie i skąpym runie. Główne gatunki drzew to sosna zwyczajna, jodła pospolita, buk zwyczajny, dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Wiek niektórych okazów dochodzi do 140 lat, a wysokość do 30 m. Drzewostan stopniowo odnawia się w postaci nalotów i podrostów.

W rezerwacie stwierdzono występowanie wielu gatunków chronionych. Z roślin są to m.in. rosiczka okrągłolistna, bluszcz pospolity, parzydło leśne, kopytnik pospolity i marzanka wonna. Na terenie rezerwatu oprócz drzewostanów znajduje się 5,5 ha bagien, które stanowią cenne ekosystemy charakterystyczne dla terenów źródliskowych. Znajduje się tu również wiele wąwozów, rozlewisk wodnych, źródlisk, pagórków oraz pozostałości po kopalniach rudy. Spotkać można liczne ptactwo wodne i błotne: czaplę siwą, bociana czarnego, brodźca samotnego oraz dużo gatunków kaczek. Rezerwat jest także ostoją dla dzików i saren.

Źródło:

http://www.przysucha.radom.lasy.gov.pl/rezerwaty-przyrody#.VFQLGzSG84A

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...