Twierdza Modlin

Nowy Dwór Mazowiecki
52°26'12"N 20°40'41"E (52.436876, 20.678143)
97 m n. p. m.

Administracyjnie Modlin jest częścią Nowego Dworu Mazowieckiego. Twierdzę zbudowano na wysokim brzegu, w miejscu gdzie Narew wpada do Wisły.

„Nigdzie chyba nie łączą się z sobą dwie rzeki o tak zupełnie odmiennych dwóch barwach wody jak Wisła i Narew. Wobec białawej Wisły Narew można nazwać za Klonowiczem «czarnymi wirami»” (Zygmunt Gloger, 1899). Dominuje w pejzażu twierdza modlińska, zbudowana na trzydziestometrowej skarpie nadrzecznej w niezwykle ważnym, strategicznym miejscu.

Pierwsi poznali się na tym miejscu Szwedzi, którzy w latach 1655-65 pobudowali tu warowny obóz zwany „Bugskansen”. Później walory Modlina docenił Napoleon. Na jego polecenie powstała w latach 1806-12 twierdza, budowana przez gen. François de Chasseloup-Laubat. Po francuskiej klęsce w 1812 r. jeszcze rok Modlin bronił się przed wojskami carskimi. W okresie powstania listopadowego twierdza była bazą wypadową wojsk polskich; jej garnizon skapitulował jako jeden z ostatnich punktów powstańczego oporu.

Rosjanie wkrótce przystąpili do prac nad unowocześnieniem twierdzy wedle projektu gen. Iwana Dehna, który niejedną twierdzę na ziemiach polskich postawił, m.in. w Warszawie i Dęblinie. Przy okazji zmieniono nazwę na Nowogieorgijewsk. Większość powstałych wówczas budowli przetrwała, czyniąc z Twierdzy Modlin zabytek architektury obronnej najwyższej klasy. W czasie I wojny światowej przez kilka dni bronili się tutaj Rosjanie przed Niemcami. Bohaterska obrona Modlina we wrześniu 1939 r. przeszła do historii. Gen. Wiktor Thommée poddał twierdzę dopiero dzień po kapitulacji Warszawy.

Twierdzę można zwiedzać, tylko niektóre obiekty są niedostępne.

Na drugim brzegu, w widłach Narwi i Wisły, znajdują się ruiny neorenesansowego spichlerza, który w filmie Andrzeja Wajdy zagrał rolę zamku Horeszków z Pana Tadeusza.

 

Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska” Oficyna Wydawnicza „Rewasz” 2012

Internet: http://www.twierdzamodlin.pl/?pl:9:/Twierdza_Modlin/Historia

http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Modlin

http://poznajpolske.onet.pl/mazowieckie/cytadela-twierdzy-modlin-najdluzszy-budynek-europy/5zcdg

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...