Zespół pałacowy zbudowany w l. 1778-91 według projektu Franciszka Placidiego dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przebudowano następnie w l. 1839-65 dla gen. Iwana Dehna i raz jeszcze dla jego syna – Władimira Dehna. Pałac za sprawą Franciszka Arveuf w latach 1896-1900 przyjął styl renesansu francuskiego. Zachowała się jedynie lewa oficyna (reszta została spalona w 1939 przez Niemców i rozebrana po wojnie) i cokoły pod rzeźby z czasów stanisławowskich przedstawiające polowanie na dzika i niedźwiedzia (rzeźby zrekonstruowano). W miejscu głównego korpusu zbudowano w latach pięćdziesiątych XX w. bezstylowy budynek dla władz powiatowych. Na dziedzińcu basen z l. 1839-65 w formie barokowego czteroliścia z piaskowca szydłowieckiego otoczony kolumnami – latarniami.
Park w stylu angielskim założony przez Jana Kantego Fontanę położony jest na tyłach pałacu i opada tarasami ku dolinie Zagożdżonki. W parku liczne okazy starych oraz egzotycznych gatunków drzew: 2 tulipanowce, przepiękny okaz buka, modrzewie polskie, sosna wejmutka. Tamże zniszczone grobowce prawosławnej rodziny Dehnów. Przed pałacem po prawej, wsch. stronie bramy pomnik (odbudowany w 1702 przez Hieronima Lubomirskiego) w kształcie czworobocznego słupa wzniesiony w XVI w. dla upamiętnienia urodzin późniejszego króla Zygmunta I Starego. Znajduje się na nim pochwalny wiersz łaciński i rysunki przedstawiające klęczącego króla oraz Matkę Boską. Autorem wiersza jest poeta bp Andrzej Krzycki.
W odrestaurowanej oficynie pałacowej znajduje się Muzeum Regionalne (głównie zbiory etnograficzne z terenu Puszczy Kozienickiej). Do parku i pałacu przylegają tereny znanej stadniny koni krwi angielskiej.
Na 600. rocznicę wyprawy grunwaldzkiej zrekonstruowano w parku fragment mostu łyżwowego jaki przygotowany był w Kozienicach zimą 1409-10, a potem spławiony Wisłą i zmontowany pod Czerwińskiem dla przeprawy wojsk królewskich. Obecnie można zobaczyć w parku całą scenę rodzajową: cieśle i kowale wykonują kolejne elementy mostu pod bacznym okiem mistrza Jarosława, a odpowiedzialny za całe przedsięwzięcie Dobrogost Czarny z Odrzywołu składa raport królowi Władysławowi Jagielle.
Źródło: Karol Piasecki „Radomskie szlaki piesze” Wydawnictwo PTTK „Kraj” 1990.
Internet: http://www.muzeum-kozienice.pl/historia-muzeum-i-jego-siedziby.html
http://zamki.net.pl/zamki/kozienice/kozienice.php
http://www.stero.pl/2009/08/18/historia-palacu-w-kozienicach