Znajduje się w głębi lasu, nad rzeką Zagożdżonką, 7 km na płd.-zach. od Kozienic. Utworzony w 2000 r. na pow. 29,67 ha. Dojazd od szosy Kozienice-Radom (ok. 4 km).
Jest to jeden z najbardziej malowniczych i zarazem najczęściej odwiedzanych zakątków Puszczy Kozienickiej. Ochroną objęto tu dolinę Zagożdżonki z obfitymi źródliskami i otaczającymi ją lasami. W granicach rezerwatu rzeka ma naturalny charakter: płynie mocno meandrując wśród zarastających łąk i bagnistych lasów. Wśród zbiorowisk roślinnych przeważają ols bagienny, łęg jesionowo olszowy i las mieszany. Wśród drzew przeważają olsza czarna i dąb szypułkowy. Na terenie rezerwatu odnotowano ponad dwieście gatunków roślin, w tym wiele chronionych: wawrzynek wilczełyko, lilię złotogłów, skrzyp olbrzymi, bluszcz pospolity, widłak jałowcowaty.
Osobliwością rezerwatu są obmurowane piaskowcem źródła. Ponoć sam król Władysław Jagiełło zaspokajał przy nich pragnienie. Trzy z nich zgrupowane są u podstawy skarpy doliny, przy nasypie dawnej kolejki wąskotorowej, (największe z nich zwane „Królewskim”, do niedawna miało jeszcze starą obudowę z kamienia) czwarte jest po drugiej stronie rzeki. Dojście do nich, jak i wgląd w dolinę Zagożdżonki jest ułatwione dzięki drewnianym pomostom. Można zaobserwować ślady działalności bobrów. Przy moście kolejki wąskotorowej zbudowano też platformę widokową pozwalającą na obserwację życia zwierząt w dolinie. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć sarnę, lisa, dzika.
Nieopodal znajduje się polana turystyczna z wiatami. W miejscu tym stał do 2011 r. drewniany budynek leśniczówki – niestety spłonął. W miejscu tym krzyżują się nasypy kolejki leśnej – prawdopodobnie była tu składnica drewna pozyskiwanego z puszczy i wywożonego później do tartaków. Nasypy i mosty są jedynymi pozostałościami kolejki.
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Źródło_Królewskie