Zapora na Narwi

Dębe
52°29'22"N 20°55'25"E (52.489585, 20.923673)
83 m n. p. m.

W Dębem znajduje się malowniczy stopień wodny na Narwi, na który składają się tama wraz z elektrownią wodną. Inwestycja wynikała z potrzeby uregulowania biegu Narwi, która w tej części Mazowsza wylewała niejednokrotnie dwa razy w roku. Pierwsze prace w Dębem Warszawskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Lądowego i Wodno-Inżynieryjnego rozpoczęło 13 grudnia 1957 r.

Zapora w Dębem zaprojektowana przez „Hydroprojekt” była pierwszą w Polsce zaporą budowaną na rzece nizinnej i stanowiła swoisty poligon naukowo-badawczy. Na okres prac koryto rzeki przesunięto o 80 m. Budowle w Dębem, licząc od sztolni podziemnych po dach mają wysokość 35 m, co odpowiada 11-piętrowemu wieżowcowi. Zapora spowodowała powstanie stopnia wodnego o wysokości 5,5 metra. W czasie przyborów Narwi nadmiar wody jest upuszczany przez przęcioprzęsłowy jaz. Waga poszczególnych przegród stalowych wynosi prawie 80 t.

Po zakończeniu napełniania jeziora w 1963 r. uruchomiono elektrownię wodną. Jej główne urządzenia to cztery turbozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 20 MW.

Zapora pełni również rolę przeprawy wodnej; prowadzi tędy droga nr 632 Marki-Płońsk.

Źródło: Jacek Szczepański „Powiat legionowski. Przewodnik subiektywny” Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki 2011

Internet: www.pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_Wodna_Dębe

http://ciekawe-okolice.pl/Tama-tworz%C4%85ca-Zalew-Zegrzy%C5%84ski.html

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...