Wodociąg Północny

Wieliszew
52°28'37"N 20°57'30"E (52.477019, 20.958431)
79 m n. p. m.

W 1986 r. nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego został wybudowany nowoczesny Zakład Wodociągu Północnego, który dostarcza czystą wodę dla mieszkańców północnych dzielnic lewo- i prawobrzeżnej Warszawy: Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ oraz części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa. O wyborze Jeziora Zegrzyńskiego zadecydowało założenie, że trzeci zakład zasilania Warszawy w wodę powinien być niezależny od Wisły.

W 2010 roku na terenie zakładu zakończyła się budowa, wartej 30 milionów euro, Stacji Flotacji Ciśnieniowej. Kontrakt został realizowany w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza II” współfinansowanego przez Unię Europejską.

Stacja Flotacji jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania technologii flotacji ciśnieniowej w procesie uzdatniania wody. Dotychczas znajdowała ona zastosowanie w naszym kraju głównie w przemyśle spożywczym i chemicznym.

Flotacja ciśnieniowa to naturalny, fizyczny proces wykorzystywany do wstępnego oczyszczania wody surowej. Do komór z uzdatnianą wodą wprowadzany jest strumień wody nasyconej powietrzem pod ciśnieniem. Powstające wówczas w olbrzymiej ilości, mikroskopijne pęcherzyki powietrza „przylegają” do zanieczyszczeń wytrąconych wcześniej z wody i wynoszą je (flotują) na powierzchnię, tworząc łatwy do usunięcia kożuch. Flotacja jest technologią szczególnie użyteczną dla uzdatniania wód z rzek nizinnych (w tym wypadku Bug i Narew, które tworzą wody Jeziora Zegrzyńskiego) o dużej zmienności jakościowej zależnej od pór roku oraz wysokiej zawartości trudno usuwalnych związków organicznych. W przypadku Jeziora Zegrzyńskiego są to związki naturalne, pochodzenia roślinnego (głównie związki humusowe), które nadają wodzie surowej charakterystyczną brązową barwę.

 

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ad_Wodoci%C4%85gu_P%C3%B3%C5%82nocnego_w_Wieliszewie

http://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=1262

http://www.mpwik.com.pl/fundusze-unijne/modernizacja-zakladow-uzdatniania-wody/zaklad-wodociagu-polnocnego/

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...