W 1986 r. nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego został wybudowany nowoczesny Zakład Wodociągu Północnego, który dostarcza czystą wodę dla mieszkańców północnych dzielnic lewo- i prawobrzeżnej Warszawy: Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ oraz części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa. O wyborze Jeziora Zegrzyńskiego zadecydowało założenie, że trzeci zakład zasilania Warszawy w wodę powinien być niezależny od Wisły.
W 2010 roku na terenie zakładu zakończyła się budowa, wartej 30 milionów euro, Stacji Flotacji Ciśnieniowej. Kontrakt został realizowany w ramach Projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza II” współfinansowanego przez Unię Europejską.
Stacja Flotacji jest pierwszym w Polsce przykładem zastosowania technologii flotacji ciśnieniowej w procesie uzdatniania wody. Dotychczas znajdowała ona zastosowanie w naszym kraju głównie w przemyśle spożywczym i chemicznym.
Flotacja ciśnieniowa to naturalny, fizyczny proces wykorzystywany do wstępnego oczyszczania wody surowej. Do komór z uzdatnianą wodą wprowadzany jest strumień wody nasyconej powietrzem pod ciśnieniem. Powstające wówczas w olbrzymiej ilości, mikroskopijne pęcherzyki powietrza „przylegają” do zanieczyszczeń wytrąconych wcześniej z wody i wynoszą je (flotują) na powierzchnię, tworząc łatwy do usunięcia kożuch. Flotacja jest technologią szczególnie użyteczną dla uzdatniania wód z rzek nizinnych (w tym wypadku Bug i Narew, które tworzą wody Jeziora Zegrzyńskiego) o dużej zmienności jakościowej zależnej od pór roku oraz wysokiej zawartości trudno usuwalnych związków organicznych. W przypadku Jeziora Zegrzyńskiego są to związki naturalne, pochodzenia roślinnego (głównie związki humusowe), które nadają wodzie surowej charakterystyczną brązową barwę.
Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ad_Wodoci%C4%85gu_P%C3%B3%C5%82nocnego_w_Wieliszewie