Zabudowania folwarczne

Góra
52°26'41"N 20°45'59"E (52.444857, 20.766406)
78 m n. p. m.

Folwark pracował na potrzeby majątku w Górze. W okresie I wojny światowej Rosjanie urządzili tu zaplecze dla rezerwy żywnościowej twierdzy modlińskiej: stada bydła mlecznego i rzeźnego nr 7 i 9.

Na terenie folwarku zachowało się kilka obiektów zabytkowych wybudowanych prawdopodobnie pod koniec XVIII lub na początku XIX w. Jest to. murowany spichlerz – budynek z naczółkowym dachem i ładnymi proporcjami o cechach architektury klasycystycznej. Nieopodal znajduje się kolejny zabytek – dawna kuźnia. Bliżej parku mieści się dawna oficyna pałacowa, również klasycystyczna, ale częściowo jej dekoracje są zatarte przez późniejsze przeróbki. Obecnie jest to dom mieszkalny. Obiekty te połączone są drogą dojazdową od wsi w kierunku pałacu. Pozostałości parku krajobrazowego są bardzo zdziczałe, ale można odczytać jego dawny układ. Rośnie tu kilka pomnikowych dębów. Ze skraju parku otwiera się widok na starorzecze Narwi – jezioro Góra.

Źródło: Jacek Szczepański „Powiat legionowski. Przewodnik subiektywny” Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki 2011

Internet: http://www.szlak.powiat-legionowski.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...