Na terenie nadleśnictwa Celestynów znajduje się jeden z największych w Polsce leśnych ośrodków edukacyjnych – Centrum Edukacji Leśnej. To kompleks kilku wyjątkowych obiektów w skład których wchodzi budynek główny Centrum, pole namiotowe z recepcyjnym budynkiem do obsługi turystów, boisko do siatkówki, a zaraz niedaleko można wybrać się na spacer po kładce na bagnie lub poćwiczyć na ścieżce zdrowia...
Centrum jest głównym budynkiem, w którym prowadzone są zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej. Budynek wyposażony jest w kilka sal, w których można przeprowadzić niezależne od siebie zajęcia. Mieszczą się tu: multimedialna ekspozycja przedstawiającą fragment lasu z jej naturalnymi mieszkańcami, sala wykładowa, gdzie znajduje się rzutnik, ekran i mikroskopy biologiczne, sala edukacyjna z makietą „Cykl Życia Lasu”, ekspozycją budek lęgowych i nasionami drzew i krzewów oraz sala dotycząca budowy lasu ze ścianą magnetyczną, galerią ptaków, monolitami glebowymi.
Centrum Edukacji Leśnej dzięki zgromadzonym przenośnym mikroskopom, lornetkom, lupom, sprzętowi entomologicznemu oraz przewodnikom książkowym, jest przygotowane do prowadzenia zajęć terenowych.
Teren wokół Centrum Edukacji Leśnej został zagospodarowany w ramach projektu „Budowa małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszaru Natura 2000 Bagno Całowanie przed nadmierną presją turystów”. Dzięki projektowi powstało m.in.: arboretum, łąka kwietna obsadzona mieszanką polskich gatunków roślin, pole namiotowe, plac zabaw ze zjeżdżalnią linową, boisko do siatkówki i badmintona, sztuczne żeremie bobrowe na oczku wodnym.
Na terenie Centrum Edukacji Leśnej znajduje się także pomnik, upamiętniający „Golgotę leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948”, który tworzy granitowy kamień z wizerunkiem Matki Boskiej Katyńskiej oraz urna z ziemią z Katynia pobrana przez delegację leśników w dniu 10.04.2010 r. Nad całością góruje drewniany krzyż. W pobliżu znajdują się także trzy głazy z wygrawerowanymi nazwami: Katyń, Kresy, Sybir. W głębi rośnie 100 dębów, przy których stoją słupki z tabliczkami zawierającymi nazwiska pomordowanych osób.
Teren pola namiotowego otoczony jest z trzech stron lasem, z jednej strony rośnie zwarty masyw młodych świerków. W centralnej części terenu pola namiotowego wygospodarowano miejsce na ognisko wraz z ławami. Dla obsługi pola namiotowego powstał budynek z aneksem biurowym o funkcji recepcji z dostępem do kuchni turystycznej, ze stołówko-świetlicą, pralnią, toaletami, ujęciem wody. Z pola może na raz korzystać ok. 70 osób. Ta forma wypoczynku głównie skierowana jest do uczestników zajęć wielodniowych oraz harcerzy.
Internet: http://www.czaswlas.pl/obiekty/centrum-edukacji-lesnej-w-celestynowie-1530