Cmentarz wojenny

Zajezierze
51°33'14"N 21°49'09"E (51.554101, 21.819416)
117 m n. p. m.

Za wsią przy drodze do Dęblina symboliczny pomnik – kopiec usypany pod koniec lat 60. XX w. zwany „Kurhanem Michała Okurzałego”, bohaterskiego kaprala artylerzysty poległego w sierpniu 1944 r. podczas próby uchwycenia przez Polaków przyczółka na lewym brzegu Wisły. Kiedyś znajdował się w tym rejonie fort Gorczakowa.

Pomnik poświęcony jest generalnie żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego gen. Berlinga, którzy na przełomie lipca i sierpnia 1944 r. utrzymywali przez kilka dni przyczółek na lewym brzegu Wisły pod Głuścem i Zajezierzem. W zaciętych walkach zginęło wtedy kilkuset polskich żołnierzy. Był wśród nich kapral Michał Okurzały, zwiadowca-radiotelegrafista, który wykazał się niebywałą odwagą. Widząc otaczających go Niemców, nie poddał się – nadał swój ostatni meldunek: „...Atakują ze wszystkich stron. Bijcie na mnie! Niech żyje Polska!”. Zginął od ognia własnych armat. Jedna z tablic poświęcona jest Okurzałemu.

Internet: http://www.zajezierze.fora.pl/zabytki-pomniki-i-ciekawe-miejsca,3/kurhan-kpr-michala-okurzalego,110.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Okurza%C5%82y

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...