Zabytkowy budynek stacji

Otwock
52°06'29"N 21°15'51"E (52.108304, 21.26438)
97 m n. p. m.

Pierwszy dworzec kolejowy – drewniany, piętrowy zbudowano pod koniec lat 80-tych XIX w. Miał werandę dla oczekujących, mieszkanie zawiadowcy, pomieszczenia dla służby kolejowej i wieżę wodną. Stał między ul. Orlą, a torami, na wysokości obecnego przystanku autobusowego. Plac przed dworcem był tam, gdzie dzisiejszy bazarek. Dworzec stanowił ważny ośrodek życia towarzyskiego. Przychodziła tu codzienna prasa i korespondencja, tu był telegraf i jedyny bufet, zresztą doskonały. Na werandzie odbywały się koncerty i zabawy. W poczekalni – koncerty muzyki popularnej.

Obecny, murowany dworzec w stylu modernistycznym z elementami secesji, powstał przed 1910 r. Jego twórcą był arch. Jan Fijałkowski (1872-1919), budowniczy Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej, projektant kościoła św. Zbawiciela i Domu Techniki na ul. Czackiego w Warszawie. Był on również autorem przebudowy wieży wodnej na stacji w Otwocku (ok. 1910 r.). Na ścianie frontowej dworca tablice pamiątkowe: wmurowana w 60. rocznicę elektryfikacji linii oraz upamiętniająca wydarzenia 7 i 8 V 1981 r. i XXV rocznicę powstania „Solidarności”.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: www.otwock.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...