Zabytkowy ratusz

Otwock
52°06'14"N 21°16'05"E (52.10403, 21.26828)
97 m n. p. m.

Siedziba władz miejskich Otwocka znajduje się przy ul. Armii Krajowej 5. Od 1880 r. stała tu murowana willa z werandą i wieżą, należąca do inż. St. Sierkowskiego – właściciela biura techniczno-handlowego, specjalizującego się w budowie urządzeń mechanicznych dla budownictwa i przemysłu. Przed 1920 r. władze miejskie, czasowo urzędujące w „Spójni” zakupiły ten dom. W 1925 r. inż. Adam Paprocki, autor planu rozbudowy miasta, zaprojektował przebudowę willi na ratusz. Projekt ten na polecenie burmistrza M. Górzyńskiego zmodyfikowała arch. Eugenia Jabłońska. Budynek otrzymał obecny kształt w 1928 r. Cezary Jellenta komentował: „gmach jest nieco igraszką, ze swą zwężającą się wieżą wyrastającą jak szyjka z pękatego tułowia, przywodzi na myśl butelkę likieru jednej z najbardziej popularnych firm wschodniomałopolskich. Możnaby pomyśleć, że to dla usymbolizowania alkoholicznych talentów miejscowej ludności". Na ścianie przy głównym wejściu są plakiety z herbami miast bliźniaczych: St. Amand-Montrond (Francja) i Lennestadt (Niemcy).

Drugi budynek powstał w 1921 r. wg projektu J. Mokrzyckiego. Był przeznaczony na mieszkania dla pracowników magistratu oraz pokoje gościnne dla delegacji. Po 1935 r. ulokowano tu biura Wydziału Klimatycznego uzdrowiska.

 

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: www.otwock.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Otwocku

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...