Ośrodek PAN

Lasek
52°02'59"N 21°21'36"E (52.04983, 21.360269)
130 m n. p. m.

Lasek to dawny przysiółek Celestynowa; w 1884 r. było tu zaledwie trzech stałych mieszkańców. Należała wówczas do parafii Karczew w gminie Otwock. Od 1952 włączona do gminy Celestynów jako osobna wioska. Na terenie wsi był majątek „Skarbonka” należący do profesora Edmunda Jankowskiego, który prowadził swoje badania w ogrodzie pomologicznym w Warszawie, ale tu właśnie miał swój ośrodek badawczo-hodowlany (głównie drzewka owocowe).

Nieco na północ od „Skarbonki” znajdują się pozostałości majątku „Strzępki”. To modernistyczna willa z I ćw. XX w. przemysłowca warszawskiego Stefana Katelbacha. Po wojnie, przez trzy lata, roczna szkoła rolnicza dla dziewcząt, potem prewentorium dla dzieci. Obecnie w posiadaniu Zakładu Wysokich Ciśnień PAN, który ma tu ośrodek konferencyjny, a w Celestynowie organizuje Park Innowacyjny mający prowadzić działalność wdrożeniową osiągnięć naukowych dla potrzeb przemysłu.

Resztki parku: pomnikowe dęby, topole, srebrne świerki, modrzewie. W parku nowe pawilony wzniesione na potrzeby ośrodka.

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lasek_(powiat_otwocki)

http://www.celestynow.pl/161-Historia.htm

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...