Młyn

Kopki
52°07'46"N 21°21'33"E (52.129466, 21.359288)
103 m n. p. m.

Wola Karczewska to wieś leżąca na lewym brzegu Świdra ok. 8 km na wsch. od Otwocka.

Powstała w XVI w. w pobliżu ówczesnego miasteczka Wawrzynczew (dzisiejsza Glinianka). Nazwa jej pochodzi od karczowania lasu. We wsi znajduje się XIX-wieczny młyn wodny obecnie wykorzystywany jako tartak. Zbudowano go na ziemiach wydzielonych z majątku ziemskiego w dolinie Świdra w latach 1845-50 i zwano początkowo „Osadą Młyńską”. W latach 90-tych XX w. Świder przegrodzono nowym betonowym jazem spiętrzając wody rzeki.

We wsi kilka zabytkowych drewnianych chałup, murowane kapliczki, krzyże przydrożne. Pomnik przyrody – jesion wyniosły o obwodzie 250 cm i wys. 20 m. W odległości ok. 500 m na płn. cmentarz z mogiłami żołnierzy polskich poległych w l. 1920, 1939. 1944-45.

Poniżej mostu na Świdrze leży najpiękniejszy przełomowy odcinek rzeki, która jest objęta ochroną rezerwatową. Płynąca wartko woda wypłukała liczne głazy narzutowe tworząc bystrza i szypoty. Na lewym brzegu rzeki znajduje się malowniczy jar strugi Stok zwany „Złotym Kanionem” – o bardzo stromych, miejscami urwistych brzegach. Następny młyn, a właściwie pozostałości fundamentów znajduje się ok. 1 km dalej w osadzie Adamówka należącej do wsi Kopki. W pobliżu niezwykła atrakcja: jedyny na Świdrze most wiszący, a ściślej – most „murzyński” z deseczek opartych na linach. Przy moście współczesna kapliczka św. Jana Nepomucena. Nieco dalej znajduje się jeszcze jeden młyn. Jest to budynek drewniany z XIX w.

 

Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006

Internet: http://www.otwock.pl/default.asp?ID=87&m=2&k=3

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...