Rezerwat „Ponty”

Okolice Jaroszek
51°31'19"N 21°22'32"E (51.522088, 21.375732)
150 m n. p. m.

Rezerwat leśny utworzony w 1978 r. na powierzchni 36,61 ha, w środkowej części Puszczy Kozienickiej, 7 km na płn.-zach. od Pionek. Rezerwat nosi imię Teodora Zielińskiego – zasłużonego leśnika z Dyrekcji Lasów Państwowych, znanego miłośnika Puszczy Kozienickiej.

Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie drzewostanów mieszanych, dębowo-jodłowych o charakterze naturalnym, z jodłą na granicy zasięgu. Rezerwat porasta las świeży. Drzewostan tworzą: jodła, dąb szypułkowy i bezszypułkowy z niewielką domieszką sosny, świerka, brzozy i grabu w wieku do 180 lat. W młodszych partiach lasu i w przerzedzeniach spotkać możemy kokoryczkę wielokwiatową, groszek wiosenny, bluszcz pospolity, czworolist pospolity i lilię złotogłów.

Na terenie rezerwatu występuje ponad 30 gatunków ptaków, m.in. dzięcioły – duży, średni i czarny, wilga, turkawka, bocian czarny, trznadel czy drozd śpiewak. Z ssaków spotkać można sarnę, dzika i jelenia.

Źródło: Zielony R. (red.), Lasy Puszczy Kozienickiej, Warszawa 1997.

internet: http://parkiotwock.pl/index.php/kozienicki-park-krajobrazowy

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...