Kościół p.w. św. Stefana

Policzna
51°27'02"N 21°37'40"E (51.450674, 21.628056)
164 m n. p. m.

Kościół pw. św. Stefana w Policznej zbudowany został w latach 1889-1894. Główną fundatorką kościoła była Maria z Tyzenhauzów Przeździecka. Plan budowy świątyni opracował inż. Jerzy Werner. Kościół zbudowany został z czerwonej cegły, na planie łacińskiego krzyża. Styl neogotycki podkreślały dwie wysokie wieże. Kościół posiada pięć ołtarzy z drewna dębowego, które wykonał Paweł Szczepański z Radomia; w głównym ołtarzu – rzeźba Pana Jezusa na krzyżu z drewna lipowego. Z ołtarzami komponują się wykonane także z drewna dębowego: konfesjonały, ławki, drzwi do zakrystii, balustrada przy ołtarzu głównym a także ambona. Na ścianach prezbiterium znajdują się dwa obrazy przedstawiające wyniesionych na ołtarze w 1999 r. dwóch męczenników z czasu II wojny światowej. Pierwszy z nich to ks. kom. ppor. Władysław Miegoń (1892-1942), kapelan Dowództwa Floty, zamordowany w Dachau. Drugi błogosławiony to ks. Kazimierz Sykulski (1882-1941), proboszcz w parafiach Skarżysko-Kamienna, Bzin i Policzna (w latach 1917-21), rozstrzelany w obozie Auschwitz-Birkenau. W nawie poprzecznej kościoła dwie kaplice: św. Stefana oraz św. Jana Nepomucena oraz epitafium ks. Antoniego Grudzińskiego. Poległych w wojnie polsko-bolszewickiej mieszkańców z parafii Policzna upamiętnia tablica na filarze bramy prowadzącej do kościoła.

W Policznej brał ślub Stefan Żeromski z Oktawią Rodkiewiczową; świadkiem był Aleksander Głowacki (Bolesław Prus). W księgach metrykalnych na plebanii zachował się akt małżeństwa. Uroczystość ta miała miejsce w niezachowanym drewnianym kościele.

Źródło: Myśliński K. (red.), Policzna. Przeszłość i dzień dzisiejszy radomskiej wsi, Radom 1993. Kutyła E., Słupek J., Sobol Ł., Okolice Radomia. Puszcza Kozienicka cz. II, Radom 2012.

internet: http://policzna.com

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...