Leszno to miejscowość położona na południowym skraju Puszczy Kampinoskiej, przy skrzyżowaniu dróg nr 580 Warszawa-Sochaczew i nr 579 Nowy Dwór Mazowiecki-Grodzisk Mazowiecki. Ma ok. 3.800 mieszkańców. Jest dużą wsią gminną, ale ma charakter miasteczka, z centralnym placem i zwartą zabudową.
Znaleziono tu ślady osadnictwa z lat 1400-1200 p.n.e. Leszno wzmiankowane było już w 1423 r., parafia w 1440 r. Właścicielami wsi byli m.in. Plichtowie, Łuszczewscy, Szymanowscy, Piotrowscy, Bersohnowie. W I poł. XVIII w. Łuszczewscy wznieśli barokowy pałac, w otoczeniu urządzono park. Jeden z kolejnych właścicieli – Michał Piotrowski podjął budowę cukrowni „Michałów” wespół z przedsiębiorcą z Warszawy Janem Bersohnem. Z czasem Bersohn wykupił udziały Piotrowskich, został również właścicielem pałacu, przebudowując go dla swoich potrzeb. Dzisiejszy kształt pałac zyskał na początku XX w. Ostatnim jego gospodarzem był Michał Bersohn, znany hodowca koni, właściciel stajni wyścigowej.
Pałac jest budowlą piętrową, nakrytą dachem czterospadowym, z dwupiętrowym ryzalitem poprzedzonym czterokolumnowym gankiem z tarasem. W trójkątnym tympanonie umieszczono monogram w rokokowej oprawie. Z prawej strony budynek ma wychodzące do przodu boczne skrzydło dobudowane zapewne w XIX w. Całość dekorowana jest gzymsami, lizenami i dekoracją kwiatową. Park przekształcono XIX w. w krajobrazowy ze stawem i okazami pomnikowych drzew (dąb szypułkowy i jesion wyniosły). Obiekt stanowi obecnie Centrum Szkoleniowo-Konsultacyjne BGŻ.
Obok parku pozostałości cukrowni „Michałów”, która zakończyła swą działalność w 1996 r., a w kilka lat później większość należących do niej budynków została zburzona. Zwraca uwagę pozostała wieża ciśnień i komin wykorzystywany jako przekaźnik telefonii komórkowej.
W parku Karpinek, ok. 700 m na zach. od pałacu rosła najbardziej okazała w Polsce topola o obwodzie w pierśnicy 1.053 cm. Przy samej ziemi natomiast drzewo miało aż 1.430 cm obwodu. 4 maja 2102 roku wypróchniała, choć ciągle żywa topola została powalona przez wiatr.
Na północnym skraju Leszna znajduje się budynek nazywany kolonią. Jest to pamiątka po charytatywnej działalności Bersohnów organizujących tu kolonie dla ubogich dzieci z dużych miast.
Na placyku między ulicami Sochaczewską a Wojska Polskiego znajduje się pomnik autorstwa Edwarda Kozaka poświęcony żołnierzom polskim, partyzantom Grupy „Kampinos” i mieszkańcom gminy poległym podczas wojny.
W miejscowym klubie sportowym „Partyzant” zaczynał swoją karierę piłkarską Robert Lewandowski.
Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002
Piotr Libicki „Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu”
Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2009
Internet: http://www.gminaleszno.pl/sport-i-turystyka/leszno-przewodnik-po-miejscowości
http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszno_(powiat_warszawski_zachodni)