Góra Ojca to piaszczysta wydma położona w Puszczy Kampinoskiej na północ od Lasek. Wznosi się na wysokość 100,6 m n.p.m.
Porośnięta jest borem sosnowym; niektóre sosny przyjmują fantastyczne, poskręcane kształty liry lub kandelabrów. Deformacje tego typu mogą być efektem żerowania gąsienic zwójki sosnóweczki lub następstwem choroby zwanej skrętakiem sosny powodowanej przez pasożytnicze grzyby.
Z piaszczystego zbocza wynurzają się gdzieniegdzie sosny na „kurzych łapkach” zwane także „kroczącymi”. Rozwiewany przez wiatr piasek i usuwające się podłoże – również w wyniku działania człowieka – powoduje odsłonięcie korzeni. Sosna ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, szczególnie na wydmach, dlatego też odsłonięcie części korzeni nie jest dla niej zagrożeniem. Stoi na korzeniach jak na szczudłach, ale wciąż żyje i rozmnaża się normalnie.
Na wydmie wzniesiono jedną z siedmiu na terenie puszczy wież obserwacji przeciwpożarowej. Kabina obserwatora umieszczona na wysokości 25 m umożliwia dozorowanie tereny w promieniu 10-15 km. W przypadku zagrożenia pożarowego obserwacje są prowadzone przez całą dobę.
Nieopodal wieży ustawiono brzozowy krzyż poświęcony Słudze Bożemu ks. Władysławowi Korniłowiczowi (1884-1946), jednemu z twórców pobliskiego Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Ten wybitny kapłan związany z kręgiem inteligencji polskiej był wykładowcą uniwersyteckim, współorganizatorem drużyn harcerskich, założycielem i redaktorem kwartalnika „Verbum”. Od 1930 roku zamieszkał na terenie Zakładu w Laskach współtworząc tzw. „Dzieło Lasek” – ośrodek duszpasterski.
Krzyż ustawiony w setną rocznicę urodzin księdza stanął w miejscu, gdzie planowano zbudować dom rekolekcyjny dla wszystkich potrzebujących duchowego wsparcia. Ks. Korniłowicz przeznaczył na ten cel rodzinny spadek: zakupiono teren z wydmą, zaczęto gromadzić materiał na budowę, utwardzono drogę dojazdową. Wojna przekreśliła jednak te plany. Zmarł w opinii świętości, toczy się jego proces beatyfikacyjny.
W 2006 r. spróchniały krzyż zastąpiono trwalszym – sosnowym, poświęconym przez prymasa Józefa Glempa.
Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002
Internet: www.kampinoski-pn.gov.pl