Wieś Bartodzieje

Bartodzieje
51°31'31"N 21°12'25"E (51.525392, 21.207208)
131 m n. p. m.

Wieś w gminie Jastrzębia. Pierwsza wzmianka o Bartodziejach pojawia się w 1191 r. (w formie Bercogei). Pierwszym znanym właścicielem był Jan Głowacz. Na przestrzeni wieków wieś należała do wielu rodzin: Drobothów, Bartodziejskich, Baranowskich, Mikulskich, Kuszewskich, Sołtyków czy Janowskich. Znajdują się tu ruiny dworu z I poł. XIX wieku będącego własnością m.in. Mikulskich, Deskurów i Janowskich. W rękach tych ostatnich dwór był do 1987 r. – wtedy też sprzedali obiekt i wyemigrowali do Szwecji. Częstymi gośćmi w latach 20. XX wieku byli tu m.in. Gombrowiczowie, właściciele sąsiedniej Wsoli. Mieszkająca tu Krystyna Janowska była pierwszą wielką miłością Witolda Gombrowicza. Dwór pierwotnie wybudowany w stylu klasycystycznym po przebudowach stał się obiektem bezstylowym. W okresie II wojny światowej pełnił rolę ośrodku wypoczynkowego dla oficerów Wehrmachtu; pod koniec działań wojennych zlokalizowano tu szpital wojskowy. Po wojnie w budynku mieściły się różne instytucje państwowe. Obecnie dwór to niszczejąca prywatna własność, zniszczona pożarami (w 2003 i 2012 r.) i brakiem opieki. Obiekt jest położony w zabytkowym parku z pomnikowymi okazami dębów i modrzewi, w którym znajduje się mogiła upamiętniająca powstańców styczniowych.

Źródło: Puszcza Kozienicka, Compass, Kraków 2012. Bartodzieje, DTPSystems, Kozienice. Traczyk S. A., Jastrzębia i okolice, Jastrzębia 2014.

internet: http://bartodzieje.pl

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Geoportal

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...