Cieciszew
52°03'36"N 21°10'38"E
(52.0602, 21.177279)
Formalnie - jak wynika z dokumentu lokacyjnego - Cieciszew, położony w pradolinie Wisły, w powiecie piaseczyńskim, jako wieś liczy 650 lat. O fakcie tym przypomina obelisk ustawiony na placu. Osada jest jednak dużo starsza - wzmiankowano o niej już w 1253 r., czyli 110 lat wcześniej. Istniał tu gród, który strzegł zarówno przeprawy przez Wisłę, jak i wiodącego wzdłuż Wisły handlowego szlaku prowadzącego do Góry i Czerska. Znajdował się najpewniej na półwyspie w dawnym starorzeczu Wisły. Ziemie tego grodu sięgały w XIII w. rzeki Jeziorki. Wzniesienie - miejsce dawnego oblewanego z trzech stron przez Wisłę grodu - jest dziś słabo widoczne, ale będąc tu warto popatrzeć na ukształtowanie terenu.
Niestety, w grodzie Ciecisza nie prowadzono dotąd badań archeologicznych, podobnie jak nie prowadzono ich w Jeziorze Cieciszewskim - pozostałością starorzecza. Być może moglibyśmy mówić o interesujących znaleziskach. W Cieciszewie odnajdywane były rozmaite monety - około 2007 r. znaleziono tam nawet monety arabskie, dirhemy, niespotykane gdzie indziej na tych terenach, wybite najprawdopodobniej w X-XI. W, za panowania dynastii samanidzkiej.
W tym miejscu warto się zastanowić nad tym, jak zmiana koryta królowej polskich rzek zmieniła charakter osadnictwa, zrozumieć dlaczego zamek w Czersku tak oddalił się od Wisły, i zwrócić uwagę na rzeczny, wiślany rodowód kilku jezior znajdujących się w jej pradolinie.
Jeszcze na początku XVIII w. w miejscu dawnego grodu istniał dwór Cieciszewskich herbu Roch, dla których Cieciszew był gniazdem rodowym. Na początku wieku XV podczaszy czerski, Mrocisław Cieciszewski założył tu parafię i wystawił drewniany kościół. Parafia w Cieciszewie była erygowana pod wezwaniem św. Zygmunta i św. Rocha. Przypomina o tym pamiątkowa tablica, wystawiona z okazji 600-lecia parafii, obchodzonego w 1999 r. Znajduje się ona w miejscu, gdzie stał pierwszy kościół drewniany, który powstał w XIII w. Kościół w Cieciszewie został zniszczony przez jedną z powodzi na początku XVIII w., która zmieniła również koryto Wisły. Nie odbudowano go już. Parafia w Cieciszewie w roku 1725 została przeniesiona do Słomczyna. Jest to jedna z najstarszych parafii w archidiecezji warszawskiej.
Swoistą, miodem płynącą atrakcją Cieciszewa jest „Tęczowa Pasieka”. Jej właściciel, Zbigniew Durajczyk, w prarzeczu Wisły stworzył fascynujący ośrodek pszczelej edukacji, budzący zainteresowanie i dzieci, i dorosłych.
Źródło: „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich”, t. 1, Warszawa 1880;
Internet: http://konstancinjeziorna.blox.pl/2013/06/Grod-w-Cieciszewie.html; http://www.swzygmunt.knc.pl/o_parafii/historia.htm