Warszawa
52°14'30"N 21°01'41"E
(52.241775, 21.028119)
Centrum Nauki Kopernik to niezwykle ciekawe miejsce, gdzie nie trzeba czekać na przewodnika, ale obecni tu animatorzy z pewnością pomogą w zrozumieniu eksponatów i zwiedzeniu wystaw. Tu każdy samodzielnie może odkrywać tajemnice natury, przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Tu nie trzeba się bać sprawdzać i pytać, jeśli się czegoś nie wie. Nikt nikogo tu nie pogania. Można poczuć się odkrywcą i badaczem. W ten sposób Centrum chce pobudzić do myślenia i rozbudzić u odwiedzających ciekawość otaczającego nas świata.
W Centrum Nauki Kopernik na kilku tysiącach metrów kwadratowych zgromadzono ponad 450 eksponatów w sześciu interdyscyplinarnych galeriach. Centrum należy do największych w Europie. Kto jeszcze tam nie był, ten powinien koniecznie się wybrać.
Oprócz sześciu wystaw stałych można zobaczyć: Majsternię, gdzie przy stołach warsztatowych można podejmować różne wyzwania – inżynieryjne, naukowe i logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku; Teatr Wysokich Napięć, w którym można znaleźć się oko w oko z prądem; Teatr Robotyczny, gdzie ruchami robotów będących głównymi aktorami steruje sprężone powietrze; Park Odkrywców na zewnątrz oraz Planetarium Niebo Kopernika, przenoszące w świat kosmosu – kilkanaście milionów gwiazd jest na wyciągnięcie dłoni. Trzeba jednak wiedzieć, że do tych dwóch ostatnich należy wykupić dodatkowo oddzielnie bilety. Można spędzić w Centrum cały dzień i nawet nie zauważyć jak szybko przeminął czas. Jeśli ktoś poczuje się głodny, to wystarczy udać się do będącego tu bistro lub do strefy kanapki (nie wolno spożywać posiłków ani pić napojów na terenie wystaw).
Centrum Nauki Kopernik nie zatrzymuje się w miejscu – zmienia się, tak jak świat zmienia się wokół nas. Wystawy, podzielone na tematyczne galerie, są tu stale udoskonalane. Teraz ulubioną stałą wystawę odwiedzających Centrum osób, „Świat w ruchu”, gdzie prezentowane są zagadnienia związane z ruchem w fizyce, zajęła galeria „Nowy Świat w Ruchu”. Będące w niej eksponaty zostały połączone w siedem grup tematycznych, tak aby w naturalny sposób móc dostrzec cechy łączące przyrodę, mimo jej różnorodności, zapamiętać i doświadczyć wiele zjawisk zachodzących w przyrodzie. Zmiany, jakie zaszły na wystawie odzwierciedlają kierunki, w których intensywnie rozwija się Kopernik: tworzenie eksponatów, projektowanie interakcji i angażowanie w ten proces zwiedzających. Na przykład dzięki „Magnetycznej chmurze”, to znaczy pyłowi umieszczonemu w przezroczystym naczyniu i magnesom można stworzyć jedyne w swoim rodzaju wzory. „Najeżone ciecze” – to możliwość poznania właściwości ferro fluidu, cieczy o bardzo silnych właściwościach magnetycznych (dziś takie ferromagnetyczne ciecze wykorzystuje się na przykład w walce z nowotworami). Natomiast „Magnetyczny most” daje możliwość badania pola magnetycznego pomiędzy dwoma wielkimi magnesami ustawionymi do siebie przeciwstawnymi biegunami. Są to silne magnesy trwałe, które wytwarzające niewidoczne pole magnetyczne. W galerii „Strefa światła” można przenieść się w świat iluzji optycznych, poznać różne formy promieniowania elektromagnetycznego – to gra światła i ciemności. Na wystawie „Korzenie cywilizacji”: Szukając źródeł współczesnej cywilizacji macie okazję wybudować most według projektu Leonarda da Vinci, wczuć się w rolę archeologa używającego robotów podczas wykopalisk, a także poznać wykorzystywane dawniej i dzisiaj źródła energii. Chętni mają tu szansę odczytać naskalne malowidła, a także samodzielnie zagrać na laserowej harfie.
Centrum również organizuje spotkania z wybitnymi naukowcami. To tylko niektóre z możliwości, jakie daje Centrum Nauki Kopernik.
Wszelkie informacje na temat Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz cennik biletów można uzyskać na portalu: http://www.kopernik.org.pl/. Na pierwszą wizytę w Centrum warto sobie zarezerwować na zwiedzanie od trzech do pięciu godzin.
Warto dodać, że w przypadku indywidualnego zwiedzania dobrze jest skorzystać z możliwości zakupu biletów on-line, dzięki czemu nie trzeba stać w kolejce do kasy, które bywa długa szczególnie w weekendy. Natomiast bilety grupowe można zakupić wyłącznie przez Internet.
Źródło: „Kopernik w pigułce”, Informator Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, wrzesień 2016 r.
Internet: http://www.kopernik.org.pl