Ogród znajduje się w dzielnicy Ursynów, przy południowej granicy Warszawy, w odległości ok. 23 km od centrum. Położony jest na górnym tarasie doliny Wisły, na wysokości 87-102 m n.p.m.
Pierwszy ogród botaniczny w Warszawie powstał w 1811 r. na potrzeby Warszawskiej Szkoły Lekarskiej i znajdował się przy Pałacu Kazimierzowskim. W 1818 r. ogród przeszedł pod opiekę utworzonego dwa lata wcześniej Uniwersytetu Warszawskiego i przeniesiono go w nowe miejsce przy Alejach Ujazdowskich, gdzie znajduje się do dziś.
W maju roku 1974 zapadła decyzja Prezydium Polskiej Akademii Nauk o utworzeniu nowego Ogrodu Botanicznego pod opieką PAN, jako samodzielnej placówki naukowo-badawczej. W lipcu tego samego roku przekształcono Pracownię Zasobów Genowych Roślin Uprawnych działającą od 1970 r. w Skierniewicach w Ogród Botaniczny PAN, który miał funkcjonować na terenie Powsina. Do 1977 r. wykupiono teren przyszłego ogrodu, w kolejnych latach zagospodarowywano go i zapoczątkowano tworzenie kolekcji roślin, korzystając z największego waloru położenia ogrodu jakim jest skarpa wiślana i zróżnicowane gleby.
Ogród otwarto dla zwiedzających w 1990 r. Cały czas prowadzono jednak prace nad adaptacją terenu i poszerzano kolekcje roślin udostępniając kolejne fragmenty ogrodu. I tak w 1995 r. udostępniono ogród bylinowy, trzy lata później – kolekcję róż, w 2003 – specjalnie przygotowaną sekcję górską z „tatrzańską” kaskadą i nową szklarnię.
Obecnie ogród ma ok. 40 ha pow., z czego dla zwiedzających udostępnionych jest około 30 ha. Pozostały obszar to tereny gospodarcze oraz zaplecze dla prowadzenia doświadczeń polowych, a także szkółki służące do rozmnażania roślin. Kolekcje pogrupowane są tematycznie: kolekcja flory polskiej, roślin drzewiastych, roślin użytkowych, ozdobnych i tropikalnych.
W arboretum znajduje się ok. 1.900 grup organizmów – tzw. taksonów: drzewa, krzewy i pnącza z różnych kontynentów. Jedną z głównych kolekcji są różaneczniki (360 taksonów).Wśród roślin ozdobnych można wyróżnić rosarium, obejmujące 590 gatunków i odmian róż. Rosarium zostało uznane za Narodową Kolekcję Róż. Kolekcja roślin cebulowych i kłączowych obejmuje przede wszystkim irysy (300 taksonów), lilie (134 taksony) i dalie (100 taksonów). Ogród bylinowy, zakomponowany na urozmaiconym wzniesieniami i stawikami terenie o powierzchni ok. 1 ha, mieści ok. 800 taksonów. Z kolei w kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom, otoczonych zagajnikami limby i kosodrzewiną.
Rośliny użytkowe znajdujące się w ogrodzie to przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, w tym ponad 500 starych, obecnie już nie uprawianych odmian jabłoni. Niektóre z nich pochodzą z XVI i XVII wieku. W szklarniach o powierzchni ok. 2.000 m2 zgromadzone są rośliny klimatu ciepłego (ok. 2.000 taksonów), m.in. rośliny cytrusowe, paprocie drzewiaste i epifity. W części pustynnej prezentowane są kaktusy i inne sukulenty.
Ogród jest zapleczem dla wyższych uczelni, zwłaszcza Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na terenie Ogrodu od 1995 r. działa Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym prowadzone są praktyczne i teoretyczne zajęcia dla młodzieży.
Niedaleko Ogrodu Botanicznego znajduje się rezerwat przyrody Las Kabacki i Park Kultury w Powsinie.
Źródło: Wiesław Gawryś, Ogród Botaniczny Warszawa-Powsin, Jantar-Art, Kraków
Internet: http://www.ogrod-powsin.pl/index.html