Osiedle mieszkaniowe przy szosie lubelskiej w gminie Wiązowna. W l. 1938-39 na zlecenie Dyrekcji Poczt i Telegrafów RP, firma A. Szretera z Warszawy rozpoczęła budowę zespołu obiektów radiostacji krótkofalowej. Sprzęt nadjechał ze Szwecji. W l. 1944-45 na terenie radiostacji znajdował się punkt sanitarny i szpital polowy żołnierzy I Armii WP.
Osiedle Radiówek powstało w l. 1948-50. W czasach „zimnej wojny” radiostację nadzorował Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW), a potem Jednostki Nadwiślańskie MSW. Była to jedna ze stacji zagłuszających „Głos Ameryki” i „Radio Wolną Europę” nadając na częstotliwościach tych rozgłośni szumy i trzaski. Wokół Warszawy istniało kilka takich stacji. W l. 1955-72 osiedle miało swoją szkołę, przedszkole, przychodnię lekarską, a nawet kino.
Na zamkniętym terenie znajdował się również tajny ośrodek łączności dla celów dyplomatycznych i agenturalnych. Pozostał po nim wielokondygnacyjny podziemny schron, niegdyś wyposażony we własny generator, śluzy, filtry itd.
Źródło: Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki „Otwock i okolice” Wydawnictwo Rewasz 2006
Internet: http://www.opuszczone.net/radiostacja-kontrwywiadu
http://okolicewarszawy.blox.pl/2008/12/RADIOSTACJA-KONTRWYWIADU-PRL-Jozefow-Radiowek.html
http://zapomnianemazowsze.blogspot.com/2013/02/radiostacja-radiowek.html