Osiedle leżące między Warszawą a Łomiankami, od 1990 r. część Łomianek, w płd. części miasta.
Dąbrowa została złożona jako osiedle podmiejskie w typie miasta-ogrodu w okresie międzywojennym. W roku 1930 sporządzono plan parcel osiedla, do 1938 r. sprzedano niemal wszystkie, ale do wybuchu wojny powstało na nich tylko 44 domy (w tym letnie). Rozwojowi osiedla sprzyjało utworzenie linii kolejowej prowadzącej do Palmir.
19 września 1939 r. między Dąbrową a Wólką Węglową doszło do sławnej szarży 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, w wyniku której przerwano pierścień okrążenia niemieckiego wokół Warszawy. Przez powstałą w ten sposób lukę do Warszawy weszły kolejne oddziały Armii Poznań i Pomorze. Zwycięstwo zostało okupione śmiercią 105 ułanów pochowanych na cmentarzu w Kiełpinie. Leśna droga prowadząca na zach. w głąb puszczy nosi dziś nazwę Alei Ułanów Jazłowieckich.
Na zachód od Dąbrowy, w rejonie Łużowej Góry (jedno z najwyższych wzniesień puszczy,103 m n.p.m.) doszło 1 sierpnia 1944 r. do koncentracji oddziałów Armii Krajowej przed atakiem na lotnisko na Bielanach.
Po wojnie osiedle szybko się rozrastało, zwłaszcza po utworzeniu połączenia autobusowego Warszawą. W 1990 r. włączone zostało do powstałego właśnie miasta Łomianki. W 1995 r. powstała w Dąbrowie parafia rzymsko-katolicka św. Marka Ewangelisty. Przy ulicy Długiej powstaje nowa świątynia tej parafii.
Przy skrzyżowaniu ulic Zachodniej i Szpitalnej znajduje się ogrodzony teren dawnego cmentarza ewangelickiego. Jest to świadectwo dawnego osadnictwa kolonistów-ewangelików w pobliżu Łomianek.
W lesie na zachód od Dąbrowy Leśnej znajdują się obiekty Atomowej Kwatery Dowodzenia. Jest to opuszczony i niszczejący obiekt wojskowy zbudowany w latach PRL. Budowę rozpoczęto w 1962 r. i kontynuowano z przerwami do lat 80-tych XX w. Jeden budynek to koszarowiec, dwa pozostałe to podziemne dwu- trzypoziomowe schrony dowodzenia. W 2004 r. przekazano całość Parkowi Narodowemu jako „Kompleks 7215”.
Źródło: Lechosław Herz „Puszcza Kampinoska – przewodnik”, Oficyna Wydawnicza REWASZ, Pruszków 2002